Końcowe odliczanie

Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych należał do kina science-fiction. Co roku powstawało co najmniej kilka widowiskowych produkcji, które oprócz efektów specjalnych oferowały również niebanalne historie. Takie chociażby jak Końcowe odliczanie – opowieść o załodze atomowego lotniskowca USS Nimitz, która przeżyła naprawdę niezwykłą przygodę.

W 1980 ta amerykańska jednostka wyrusza na manewry nieopodal Pearl Harbor. Wkrótce po opuszczeniu portu w jej pobliżu przechodzi dziwna, pełna wyładowań burza i kontakt radiowy z bazą urywa się. Kapitan Matthew Yelland (Kirk Douglas) wysyła myśliwiec na rekonesans. Przywiezione przez pilota zdjęcia ujawniają bazę w Pearl Harbor… wyglądającą dokładnie tak jak w 1941 roku, tuż przed japońskim atakiem.

Kiedy na radarze pojawia się niewielki prywatny jacht oraz atakujący go japoński myśliwiec Zero, załoga z obserwatorem Warrenem Lasky’m na czele (Martin SheenNiesamowity Spider-Man, Śmieć) zaczyna wierzyć, że lotniskowiec przeniósł się w czasie. Zwłaszcza że wśród uratowanych z jachtu ludzi znajduje się amerykański senator Samuel Chapman (Charles Durning), bliski współpracownik Franklina Delano Roosevelta. Według podręczników mężczyzna zaginął w tajemniczych okolicznościach tuż przed atakiem na Pearl Harbor…

Historia opowiedziana jest w sposób interesujący, z rozmachem charakterystycznym dla filmów wojennych sprzed kilkudziesięciu lat. Podobać może się znacznie wolniejsze tempo niż we współczesnych produkcjach. Dzięki temu zarówno bohaterowie, jak i widz mogą delektować się sytuacją i zastanowić, co załoga powinna zrobić. Mnie Końcowe odliczanie uświadomiło, czego brakuje mi we współczesnym kinie. Otóż brakuje mi czasu. Czasu na zastanowienie się, na poczucie, że samemu jest się na miejscu bohaterów. To bardzo przyjemne uczucie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare kino science-fiction
– Fascynują cię podróże w czasie
– Cenisz starą gwardię aktorów

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz obrazu realistycznego
– No i szybkiego tempa!

Michał Zacharzewski

Końcowe odliczanie, The Final Countdown, 1980, reż. Don Taylor, wyst. Kirk Douglas, Martin Sheen, Katherine Ross, James Farentino, Charles Durning, Soon-Tek Oh

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Końcowe odliczanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.