Tuk-tuk

Kair to bez wątpienia jedno z najbardziej fascynujących miast na świecie. Dawna historia przeplata się tu z nowoczesnością, bieda z bogactwem, a zapach egzotycznych przypraw z smrodem europejskich smażalni hamburgerów. Słońce praży od świtu do zmierzchu, a po ulicach krążą miliony samochodów. Często starych i zdezelowanych, stojących w gigantycznych korkach. Trąbiących bez końca na tych, którzy zdecydowali się na podróż pieszo, osiołkiem czy dalekowschodnim, silnikowym tuk-tukiem.

I właśnie o tuk-tukach nakręcił swój dokument egipski reżyser Romany Saad. Swoich bohaterów wybrał wśród tysięcy nastoletnich chłopców próbujących w ten właśnie sposób utrzymywać swoich bliskich. Bika, Abdullah i Sharon naprawdę ciężko harują. Choć są zdecydowanie zbyt młodzi, by mieć prawo jazdy, codziennie rano wyruszają na miasto i wraz z klientami przeciskają się przez wąskie uliczki centrum. Muszą zarobić, by spłacić kredyt wzięty na tuk-tuki, pokryć koszty ich napraw, a także wspomóc rodzinę.

Co nie oznacza, że nie mają czasu na zabawę. Kiedy patrzymy na nich, roześmianych, ścigających się tuk-tukami bądź rywalizujących o klientów, widzimy zwykłych chłopaków, którzy mogliby równie dobrze mieszkać w Berlinie, Paryżu czy Wrocławiu. Podrywają dziewczyny, popalają, rywalizują z taksówkarzami i starają się przetrwać na ulicach, na których kierowcy samochodów uważają ich za swoich wrogów. Ich rodzice są dumni, że mają takich pracowitych synów.

Tuk-tuk to jednocześnie portret tętniącego życiem miasta, ulicy pełnych sklepów i barów, politycznych swarów i marzeń o szczęściu. Portret emocjonujący i widowiskowy, pokazujący zupełnie inny obraz Kairu niż ten, który turyści znają z folderów. Takie spojrzenie – podobnie jak w Kedi: Sekretne życie kotów – oszałamia. Pokazuje, jak bogaty jest świat, jak inny, a jednocześnie pełen takich samych ludzi. I chociażby dla tego wniosku warto ten film obejrzeć.

Zobacz, jeśli:
– Zawsze marzyłeś o wizycie w Kairze
– Chcesz poznać bliżej życie mieszkańców matki wszystkich miast
– Lubisz świat nieeuropejski

Odpuść sobie, jeśli:
– Denerwują cię „ciapaci”
– Od tuk-tuków i riksz trzymasz się z daleka
– Jesteś przeciwny wykorzystywaniu dzieci do pracy…

Michał Zacharzewski

Tuk-Tuk, 2015, reż. Romany Saad

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.