Słyszę Twoje myśli

Polski tytuł sugeruje komedię romantyczną, ciężki dramat obyczajowy albo też horror, w którym bohatera prześladuje tajemnicza, podsłuchująca go zjawa. Tymczasem Słyszę Twoje myśli to niskobudżetowa produkcja science-fiction, która wywołuje skojarzenia z takimi przebojami jak Wynalazek czy Początek. Również i tu mamy do czynienia z przełomowymi odkryciami naukowymi, które mogą zmienić porządek panujący w naszym świecie.

Główni bohaterowie prowadzą badania nad technologią umożliwiającą czytanie w myślach. Przygotowywanemu wynalazkowi poświęcają każdą wolną chwilę, nieraz kosztem bliskich sobie osób. Ba, korzystają ze sprzętu „pożyczonego” z uczelni, gdyż pod względem finansowym zupełnie sobie nie radzą. W końcu dokonują drobnego przełomu – komputer odczytuje kilka „pomyślanych” słów. Jest jednak zbyt wolny, by móc na bieżąco przekładać myśli, a co dopiero obrazy generowane przez umysły królika doświadczalnego.

Do zespołu dołącza dziewczyna, którą jeden z bohaterów poznał kilka dni wcześniej. To właśnie ona proponuje wszczepienie nanotubek oraz wykorzystanie do odczytu najdoskonalszego komputera znanego ludzkości – mózgu innego człowieka. Eksperyment kończy się sukcesem. Jeden z bohaterów zaczyna słyszeć myśli drugiego. Tylko co zrobić z wynalazkiem dalej? Jak zdobyć fundusze na jego rozwój? Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą lub wykorzystaniem go niezgodnie z przeznaczeniem?

Słyszę Twoje myśli nie jest błahym filmem o naukowcach – stawia pytania o odpowiedzialność społeczną związaną z odkryciami oraz konsekwencje prowadzenia takich badań. Korzysta przy tym z konwencji techno-thrillera, modnej jeszcze przed kilkunastu laty, a dziś nieco zapomnianej. W efekcie parę scen na długo zapada w pamięć. Szkoda więc, że niski budżet znacznie przyjemność czerpaną z projekcji. Nie zachwycają aktorzy, dialogi bywają nieporadnie napisane, często na ekranie dominuje chaos. Pomysł jest ciekawy, ale to mógł być znacznie lepszy film.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy SF o naukowcach i ich eksperymentach
– Nie odstrasza cię niski budżet

Odpuść sobie, jeśli:
– W tego typu kinie cenisz sobie napięcie
– No i aktorów. Dobrych aktorów!

Michał Zacharzewski

Słyszę Twoje myśli, Listening, 2014, reż. Khalil Sullins, wyst. Thomas Stroppel, Artie Ahr, Amber Marie Bollinger, Christine Haeberman

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.