Świnki

Na długo przed powstaniem Galerianek i Sponsoringu brat obecnego ministra kultury nakręcił film opowiadający o prostytucji nieletnich. Poszedł nawet dalej niż koleżanki po fachu, bo swoim bohaterem uczynił nastoletniego chłopca. Trochę się po drodze pogubił, ale stworzył ciekawe i niebanalne kino zwracające uwagę na realny problem. Problem, o którym znów zrobiło się cicho, a przecież wciąż istnieje…

Tomek mieszka w niewielkim miasteczku na polsko-niemieckim pograniczu. Jego rodzice wiecznie borykają się z brakiem pieniędzy i nie mają dla niego czasu. Jemu to nie przeszkadza. Ma grupkę kumpli, dobrze się uczy, a nawet pasjonuje się astronomią. Tyle że ani szkoła, ani ksiądz z przyczyn finansowych nie potrafią wspierać jego zainteresowań. W ten właśnie sposób Tomek zaczyna doceniać wagę pieniądza. Drugim katalizatorem, który pchnie go do spotkań z mężczyznami, będzie dziewczyna Marta. Panna mająca swoje potrzeby i brzydząca się sknerami.

Świnki to wiarygodna historia, dobrze wpisująca się w polskie realia. Świetnie pokazująca biedę oraz beznadzieję życia w małych miasteczkach sprzed dekady. Tomek długo wydaje się chłopakiem, który ma szansę na społeczny awans. Powinien ukończyć szkołę, zdać maturę, wyjechać do Warszawy na studia i zacząć pracę w zachodniej korporacji. On jednak wybiera inną drogę, ściągnięty na  dno przez brak zainteresowania ze strony dorosłych. No i przez uczucia, które ulokował w niewłaściwej osobie.

Są w tym filmie bardzo udane sceny, przypominające widzom, jak bardzo różni się Polska od takiej choćby Ameryki. Ale już zakończenie, budzące chwilami skojarzenia z Człowiekiem z blizną, wydaje się naciągane. A przede wszystkim śmieszne. W Świnkach brakuje tego dramatyzmu. Ogląda się ten film na chłodno, bez tanich wzruszeń. W ogóle bez wzruszeń. A to niestety uważam za  błąd.

Wojciech Kąkol

Świnki, 2009, reż. Robert Gliński, wyst. Filip Garbacz, Anna Kulej, Daniel Furmaniak, Rolf Hoppe, Dorota Wierzbicka-Matarelli, Bogdan Koca

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Świnki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.