Niedoparki

Słyszeliście o niedoparkach? Nie słyszeliście? No ale o Pradze to chyba słyszeliście? Tej czeskiej, z mostem Karola, Hradczanami i hermelinami? Otóż w mieście tym, położonym daleko, daleko na południu, mieszkają malutkie stworki. Z reguły kryją się na strychach, w starych łajbach i innych ciemnych zakamarkach, z których wychodzą przede wszystkim nocami. Polują na skarpetki. Zgodnie z starym, niepisanym prawem niedoparków mają prawo zabrać jedną sztukę z każdej pary, a następnie ją smacznie zjeść.

Malutki Hihlik zawsze trzymał się tej zasady, ale teraz czeka go nie byle jaka próba. Zmarł mu dziadek, jego jedyny opiekun. Przed śmiercią wysłał go do wuja mieszkającego po drugiej stronie miasta,  gdzieś za Wełtawą. Problem w tym, że Padre nie jest takim pierwszym lepszym wujem i nie przypomina starszego pana, który na widok dzieci wyciąga słodkie skarpetusie w kieszeni. To szef groźnej szajki kradnącej skarpetki, w dodatku skonfliktowany z oprychem zabierającym skarpetki parami. A to oznacza kłopoty…

Niedoparki to czesko-słowacka animacja nakręcona na podstawie książki pod tym samym tytułem. Naprawdę fajna animacja. Hihlika nie sposób bowiem nie polubić – jest ujmująco niewinny, ciepły i uczynny. Jasne, popełnia czasami błędy, a jego czyny bywają interpretowane w niewłaściwy sposób, ale… w życiu przede wszystkim kieruje się dobrem innych. Dla dzieciaków to fajny wzór, jednym słowem niegłupi chłopak, choć należy pamiętać, że jest złodziejem. Wątek sensacyjny, dodający filmowi dynamiki, ma na szczęście łagodny charakter.

Atutem filmu jest typowo czeski humor oraz niesamowity klimat. Praga z Niedoparków okazuje się szarym, deszczowym miastem pełnym tajemniczych gmachów i zmurszałych zabytków. Nie brakuje w nim niebezpieczeństw. Ulicami tramwaje pędzą jak szalone, chodnikami maszerują przechodnie, wszędzie roi się od samochodów. I jeszcze ten profesor, który poluje na złodziei skarpetek! W takich realiach trudno nie uwierzyć w istnienie niedoparków. I trudno ich nie polubić. Amerykanie takiej animacji na pewno by nie nakręcili!

Michał Zacharzewski

Niedoparki, Lichozrouti, reż. Galina Miklinova

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk. 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Niedoparki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.