110%

zdalaCzytałem niedawno rozmowę z psychologiem, który twierdził, że Polacy jako naród są bardzo zakompleksieni. Nie wierzą w siebie i nie wierzą w innych, dlatego w każdym sukcesie biznesowym doszukują się oszustwa lub przynajmniej układu. Cenią tylko sportowców i potrafią cieszyć się nawet bardzo abstrakcyjnymi dyscyplinami, które na świecie nie mają zbyt wielu fanów. Byle tylko jeden z naszych przebił się i dał się zauważyć.

Film 110% to dokument poświęcony naszym mistrzom. Na ekranie widzimy największych idoli, od Roberta Lewandowskiego i Adama Małysza przez Maję Włoszczowską po takiego Rafała Sonika. Słuchamy ich wypowiedzi i podziwiamy treningi. Sposób, w jaki zostały sfilmowane i zmontowane, to zdecydowanie największa zaleta filmu. Pomysłowe, niekiedy bardzo widowiskowe ujęcia robią wrażenie i zapadają w pamięć. Takich rzeczy z reguły nie widzi się podczas relacji sportowych.

To, co zawodzi, to warstwa treściowa. Po dokumencie spodziewałbym się wgryzienia w temat, opowiedzenia czegoś, czego dotąd nie można było przeczytać w pierwszym lepszym wywiadzie sportowym. Odkrycia tajemnic kuchni. Bohaterowie filmu opowiadają tymczasem o ich recepcie na sukces, którą jest… ciężka praca. Ciągłe treningi, skupienie na robocie, wykreślenie ze słownika pojęcia „poddaje się” czy „mam dość”. Niektórzy z występujących w filmie zawodników sporo przeszli, zmagali się z trudnymi kontuzjami. Mimo to wciąż walczyli i dlatego wspięli się na szczyt.

Tak pewno jest, nie przeczę. To na pewno ważna lekcja, ale lekcja dość banalna, w sam raz dla gimnazjalistów. Dojrzały człowiek może potraktować 110% co najwyżej jako efektowny filmik motywacyjny wsparty autorytetami gwiazd. Dobry w swojej kategorii, ale jak na dokument, który trafił nawet do kin, bardzo przeciętny. Idealnie pasuje jednak do kolorowych pisemek zalewających nasze kioski i dlatego wróżę mu popularność.

Michał Zacharzewski

110%, reż. Agnieszka Gola, wyst. Robert Lewandowski, Adam Małysz, Mateusz Kusznierewicz, Tomasz Majewski, Maja Włoszczowska, Anita Włodarczyk, Rafał Sonik, Karol Bielecki, Natalia Partyka

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk
.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.