Couple in a Hole

zdalaDziura w ziemi. No dobra, jama. Albo i nawet niewielka pieczara z komorą o wielkości niewielkiego pokoju. Parę szmat robiących za łóżka, parę prostych narzędzi, kilka półeczek na drobiazgi. No i wąski korytarz, którym można się wyczołgać na zewnątrz, do lasu we francuskiej części Pirenejów. W takich warunkach żyje pewna para ze Szkocji. To bohaterowie filmu Couple in a Hole, oboje bodaj po czterdziestce.

Stare łachy na grzbiecie, kąpiele w deszczu, jagody i robaki na śniadanie – tak wygląda ich dzień powszedni. Nienormalni? Cóż, wydaje się, że niekoniecznie. Z jakichś powodów odrzucili życie na łonie cywilizacji i zdecydowali się zamieszkać w niewielkiej wiosce. Korzystają oczywiście z prostych narzędzi, takich chociażby jak siekiera, ale nie mają zegarków czy telefonów starannie unikają kontaktu z innymi ludźmi.

Pewnego dnia jadowity pająk kąsa kobietę. Mężczyzna wbrew jej woli udaje się do miasteczka po lekarstwa. Pomoc otrzymuje od napotkanego przed apteką nieznajomego. To spotkanie zmieni go. Przypomni mu o normalności, o tym, że życie w jamie niekoniecznie jest tym, czym chciał żyć. A my, widzowie, poznamy jego historię. Dowiemy się, co pchnęło parę do zamieszkania w tak prymitywnych warunkach, i będziemy świadkami kilku dramaturgicznych zwrotów akcji.

Couple in a Hole to film artystyczny. Akcja schodzi na drugi plan, ważniejsza jest bowiem opowiadana historia, dramaturgiczny rys postaci, psychologiczny realizm i emocjonalna narracja. Stąd w filmie sceny, w których pozornie niewiele się dzieje. Na szczęście bronią je piękne zdjęcia przyrody oraz doskonała gra aktorów. Atutem tej produkcji jest też dramaturgiczna konstrukcja – historię poznajemy wraz z upływem czasu. Długo nie wiemy, czemu para zdecydowała się na takie życie, także bohaterów poznajemy powoli. Dzięki temu właśnie obraz tak wciąga. Wielka szkoda, że ominął nasze kina…

Michał Zacharzewski

Couple in a Hole, reż. Tom Geens, wyst. Paul Higgins, Kate Dickie, Jérôme Kircher

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.