O włos od piwa

zdalaEugeniusz Dębski, sympatyczny pan z gęstą brodą, od lata para się fantasy. Nigdy jednak nie zdołał zapracować na taką estymę, jaką cieszą się Sapkowski, Piekara czy chociażby Dukaj.

Zbiorek opowiadań O włos od piwa świetnie pokazuje tego przyczyny. Zawiera kilka dłuższych i krótszych historyjek o dwóch wiernych towarzyszach, xameleonie (zmiennokształtnym) Hondelyku i jego przyjacielu Cadronie, z wielką lubością raczących się złotym trunkiem. Napój stanowi tło dla barwnych opisów, a także spotkań, rautów i biesiad, podczas których bohaterowie perorują, gaworzą i tworzą. Przy okazji rozprawiają się z wilczycą, armią dzikich wojowników, skrzydlatym stworem swoim guanem terroryzującym okolicę, a także innymi niezwykłymi postaciami.

Niestety opowiadania są nierówne i obok tych nielicznych przyzwoitych pojawiają się przegadane i zdecydowanie zbyt długie opowieści o niczym. Ciekawe historie stanowią dla autora punkt wyjścia do popisania się swą językową swadą, a także ciekawymi porównaniami, zabawnymi żarcikami, dykteryjkami i innymi wtrętami jedynie spowalniającymi rozwój akcji. Sęk w tym, że robi to niezbyt nachalnie, starając się uniknąć przesadnego kombinowania. W efekcie z książki pachnie złożonym, plastycznym językiem, ale… go tam nie ma. Bohaterowie jedynie zdają się mówić pięknie. W rzeczywistości plotą trzy po trzy i wcale nie mają rozbudowanego słownika.

Dębskiemu nie udaje się również budowanie napięcia. Często zdarza się, że najciekawsze rzeczy – te mogące chwycić za gardło – toczą się gdzieś poza kadrem, a czytelnikowi pozostaje jedynie śledzenie ich za pośrednictwem opowieści innych bohaterów. I tak właśnie ta książka wygląda. Jest jak przydługa opowieść dziadka o czasach wojny. Niby ciekawa, niby przedstawiająca interesujące historie, jednak zbyt rozwleczona, by zainteresować. Krócej, panie Geniuszu, krócej!

– joel
Eugeniusz Dębski, „O włos od piwa”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.