
Wróbelek z PRL-owskiej wieczorynki Przygód kilka wróbla Ćwirka był niezwykłym ptakiem. Łódzka wytwórnia Se-Ma-For poświęciła mu 39 krótkich odcinków, które powstały w latach 1983-89, zaś charakterystycznym głosem obdarzył Jan Kobuszewski. Cel był prosty: rozkochać dzieci w ornitologii. Nauczyć ich rozpoznawać ptaki, które żyły dookoła nas. Która współczesna „bajka” uczy takich cudów?
Każdy odcinek opowiadał oddzielną przygodę Ćwirka. Z reguły zwiedzał on okolicę i napotykał na przedstawicieli innych ptasich gatunków. Podglądał ich zwyczaje, uczył się zachowań, poznawał świat. I tak już w pierwszym odcinku zaznajamiał się ze szpakiem, kowalikiem i bocianem, zaś w drugim z skowronkiem i potrzeszczem. Wkrótce znał już zimorodka, perkoza, krzyżówkę, rozmaite dzięcioły czy na przykład jemiołuszkę. W jednym z odcinków stykał się z papugą, a w innym z nietoperzem. Trafiał nawet na bataliona!
I dzieciaki wychowane na tym serialu wszystkie te ptaszki znały. Często umiały je rozpoznać, a jak nie rozpoznać, to przynajmniej opisać zwyczaje. Warto podkreślić przy okazji, że Przygód kilka wróbla Ćwirka nie było serialem tak do końca poważnym. W jednym z odcinków bohater próbował uratować zimorodka planującego rzucić się w wodę, w innym próbował namówić kaczkę, by pomogła mu wyciągnąć ze stawu ziemniaka. Zaprzyjaźniał się też z kogutem, który zaczynał gubić pióra, a także dzięki mysikrólikowi przekonywał się, że mały może więcej.
Serial spotkał się z ciepłym przyjęciem, a jego autorzy – Marek Nejman i Sławomir Grabowski – napisali też serię książeczek o przygodach wróbelka. Kobuszewski jako narrator sprawdził się zaś doskonale dziś. Przygód kilka wróbla Ćwirka doczekało się upamiętnienia w postaci łódzkiego pomnika, który można podziwiać przy wejściu do palmiarni przy ulicy Piłsudskiego.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz ptaki
– Masz dobre wspomnienia z Ćwirkiem
– Szukasz animacji dla małego dziecka
Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na ćwirki
– Jesteś oporny wiedzy
Michał Zacharzewski
Przygód kilka wróbla Ćwirka, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, reż. Ireneusz Czesny, Krystyna Kulczycka, Andrzej Piliczewski, Jerzy Stępień, Alina Kotowska, wyst. Jan Kobuszewski
Ocena: 7/10
Polub nas na Facebooku, TikToku, BlueSky i Instagramie.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.