Akt odwagi (2012)

Akt odwagi to dość nietypowy film akcji, w którym – prócz zawodowych aktorów – wystąpili żołnierze U.S. Navy SEALs i  U.S. Navy Special Warfare Combatant-craft Crewmen. Zadbali oni o realizm produkcji, choć przyczynili się do określenia całej produkcji mianem propagandowej. Chodziło przecież o pokazanie skuteczności działania elitarnych amerykańskich jednostek.

Siłą rzeczy najważniejsza jest tu braterstwo walczących i szybka akcja. I to się udaje. Niektóre sceny, choćby próba odbicia koleżanki z obozu położonego w głębi dżungli, została świetnie opowiedziana i zmontowana, a aktorzy-amatorzy nie wypadają gorzej od zawodowców. Kamera świetnie pokazuje kolejne działania bohaterów, wymiany ognia, stosowany sprzęt. Podobać się może koordynacja działań i dobrze dopasowana oprawa dźwiękowa. To soczysty film.

Niestety, trzeba było zapełnić również minuty pomiędzy kolejnymi scenami akcji. I tu aktorzy-amatorzy się nie sprawdzają. Nie przekonują, a włożone w im usta opowieści o braterstwie i solidarności brzmią sztucznie, żeby nie powiedzieć śmiesznie. Niektóre z nich są nadmiernie patetyczne, inne brzmią, jakby zostały żywcem wyjęte z kina lat 80. Razi również sama narracja, nadmiernie histeryczna i nie zawsze spójna.

Z drugiej strony Akt odwagi rzuca nas po świecie, pokazując Filipiny, Ukrainę, Somalię czy Meksyk, mieszając w to również choćby obywateli Gruzji. Twórcy chcieli w ten sposób pokazać realia działania służb w różnych warunkach i okolicznościach. I chyba odnieśli sukces, bo dobrze się ten film ogląda. Trochę jak reklamy wyświetlane przed kinowym seansem czy chociażby w telewizji. Bo czymże Akt odwagi jest, jak nie reklamą?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino o działalności służb specjalnych
– Cenisz widowiskowość amerykańskich filmów
– Nie przeszkadza ci marne niekiedy aktorstwo

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na patos i propagandową agitkę

Michał Zacharzewski

Akt odwagi, Act of Valor, 2012, reż. Mike McCoy, Scott Waugh, wyst. Rorke Denver, Roselyn Sánchez, Jason Cottle, Alex Veadov, Derrick Van Orden, Dave Hansen, Nestor Serrano

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.