Gorączka złota w Mauretanii

Mauretania to państwo położone w północno-zachodniej Afryce, gdzieś między Senegalem, Mali a Algierią. Sporą jego część zajmują sawanny, jeszcze większą Sahara. Płynie tu zaledwie jedna rzeka, która nie wysycha. Nic dziwnego, że ludziom nie wiedzie się zbyt dobrze. Wielu z trudem utrzymuje swoje rodziny. Stąd niektórzy wybierają poszukiwanie złota – i to o nich opowiada kilkunastominutowy dokument/reportaż Gorączka złota w Mauretanii.

Sytuacja wygląda niewesoło. Rząd otwiera dla poszukiwaczy złota kolejne tereny. Ci pędzą tam już o świcie, starając się zająć jak najlepsze mikrodziałki. Potem w bardzo trudnych, pustynnych warunkach, przy użyciu najprostszego sprzętu, starają się kopać studnie prowadzące do żyły. Tworzą szyby mające niekiedy ponad 50 metrów głębokości. Ponieważ grożą one zawaleniem (piach lubi się osuwać), budują również specjalne wnęki mające zapewnić bezpieczeństwo na czas przybycia pomocy. Mimo tych środków ostrożności regularnie któryś z nich ginie.

Większego wyboru nie mają. Muszą tak pracować, zarabiać choćby drobne pieniądze, wysyłać je do swoich rodzin, których prawie w ogóle nie widują. W podobnych warunkach żyje około 40 tysięcy ludzi, w większości nieźle wykształconych bezrobotnych. Tyrają ciężko i bez gwarancji zarobku. Zebrane kamienie mogące zawierać złoto przewożą – według twórców Gorączka złota w Mauretanii – do bazy w Cami, gdzie są one oczyszczane w specjalnych maszynach wykorzystujących trującą rtęć.

Rtęć ta nie tylko szkodzi pracownikom bazy, ale też przenosi się wraz z wiatrem na zachód, na wybrzeże, gdzie znajdują się pola uprawne i parki narodowe. W wielu tamtejszych wioskach stężenie rtęci wzrosło już stukrotnie i właściwie uniemożliwia gospodarowanie. I nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Praca jednych niszczy efekty pracy innych. Alternatywy nie widać.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się problemami ludzi
– Ciekawi cię Mauretania
– Też szukasz złota, tylko w Złotoryi

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz gdzieś Saharę, Sahel i rtęć

Michał Zacharzewski

Gorączka złota w Mauretanii, Gold Rush in Mauritania, 2023, reż. Michele Cattini

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.