Cenne i wykradane: Mafie koralowe na Morzu Śródziemnym

Przyznam szczerze, że nie wiedziałem o tym. Film Cenne i wykradane: Mafie koralowe na Morzu Śródziemnym przybliża problem handlu koralowcami, który coraz częściej przenosi się do szarej strefy. Szczątki tych morskich organizmów, wykorzystywane jako ozdoby, osiągają coraz wyższe ceny i w efekcie coraz częściej padają ofiarami kłusowników.

Krótkometrażowy dokument Cenne i wykradane: Mafie koralowe na Morzu Śródziemnym przygląda się problemowi i jego najbardziej oczywistym implikacjom. Odkąd domy mody takie jak Bulgari czy Gucci zainteresowały się koralowcami, popyt na nie znacznie wzrósł. Siłą rzeczy jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać we Włoszech pracownie „z tradycjami”. Mają efektowne nazwy i chwalą się wieloletnią praktyką, a jeszcze niedawno nikt o nich nie słyszał. Często też nie wiadomo, skąd pozyskują koralowce. Można się domyślać, że z przemytu.

Tak podejrzewają rzemieślnicy z Maroka, który jest jednym z centrów handlu wysokiej jakości koralami. Tutejsi rzemieślnicy pracują w swojej branży od dziesięcioleci. Posiadają niewielkie zakłady, z których pracy utrzymują całe rodziny. Do tej pory sprzedawali tanio – choćby parę kolczyków za 15 euro – ale powoli robi się to niemożliwe. Ceny surowca rosną. Koralowce są coraz droższe, bo zaczyna brakować ich w okolicznych wodach. Z wielu powodów, choćby zmian klimatycznych, ekstensywnej i rabunkowej polityki poławiaczy, coraz aktywniejszej działalności kłusowniczej, współczesnych metod rybołówstwa.

Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka tę branżę. Rosnące zainteresowanie Indii i Chin wzmaga pobyt i winduje ceny, ale prowadzi też do gwałtownego ograniczenia źródeł surowca. Z koralowcami już dziś jest bardzo krucha, a możliwe że ich sytuacja jeszcze się pogorszy. Cenne i wykradane: Mafie koralowe na Morzu Śródziemnym stanowią ostrzeżenie… tylko kogo ta sprawa tak naprawdę interesuje?

Zobacz, jeśli:
– Zainteresował cię temat
– Lubisz krótkie dokumenty

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz gdzieś koralowce, korale, ekologię

Michał Zacharzewski

Cenne i wykradane: Mafie koralowe na Morzu Śródziemnym, Precious and Poached: Coral Mobs in the Mediterranean, 2023, reż. Jan-Philipp Scholz

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.