Lunana. Szkoła na końcu świata

Lunana. Szkoła na końcu świata to przedstawiciel rzadko goszczącej na naszych ekranach kinematografii bhutańskiej. Stąd już na starcie zyskuje – stanowi okazję do spojrzenia na życie w tamtym kraju, poznania miejscowej kultury czy problemów, z jakimi zmagają się ludzie. Niestety, bardziej wyrobieni kinomani szybko zauważą, że historia nie grzeszy oryginalnością…

Ugyen ukończył studia nauczycielskie i zgodnie z prawem musi je odpracować, tyrając przez pięć lat na kiepsko płatnej państwowej posadzie. Cztery lata ma już za sobą i wie, że nie zostanie nauczycielem. Zraził się do tego zawodu i ma go serdecznie dość, o czym informuje rządową kadrową. Liczy na jakąkolwiek inną pracę. Pech chce, że czeka na niego tylko jedna oferta – etat nauczyciela w Lunanie, niewielkiej szkole położonej w odległej górskiej wiosce. Takiej, do której idzie się pieszo przez góry.

Trochę to jednak sztampa. Oto młody chłopak wychowany w cywilizacji i nierozstający się ze swoimi słuchawkami, zmuszony jest brnąć przez siedem dni wraz z dwójką przewodników. W deszczu i chłodzie, z noclegami pod namiotem. Szkoła, do której dociera, pozbawiona jest choćby tablicy, również o prądzie w wiosce nie ma co marzyć. Totalna dzicz, choć mająca swój urok. Tworzą go majestatyczne szczyty na horyzoncie, porykujące dookoła jaki, wreszcie urocza Pem Zam, kilkuletnia przewodnicząca klasy, którą bohater będzie musiał uczyć.

Wiadomo, co się dalej stanie. Wiadomo, jak się ta historia skończy. Wiadomo wreszcie, że po drodze czeka nas trochę cepelii, włącznie z rozpalaniem ognia za pomocą wysuszonych odchodów jaków. Film Lunana. Szkoła na końcu świata nie nudzi się jednak, to bardzo przyjemny seans. Nieśpieszny, pozwalający się wyciszyć w kinie. Szkoda, że to wszystko już było. A podobno to Hollywood operuje schematami…

Zobacz, jeśli:
– Ciekawi cię życie w Bhutanie
– Jesteś nauczycielem
– Lubisz jaki

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz schematów i przewidywalności

Michał Zacharzewski

Lunana. Szkoła na końcu świata, Lunana: A Yak in the Classroom, 2019, reż. Pawo Choyning Dorji, wyst. Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung, Pem Zam, Sangay Lham, Chimi Dem

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.