Hollywoodzkie schematy atakują!

Godzinny dokument Hollywoodzkie schematy atakują! opowiada o rozwiązaniach fabularnych, które opanowały amerykańskie kino i regularnie powracają w filmach. Prowadzony przez Roba Lowe program zamienia się chwilami w ich wyliczankę przetykaną fragmentami znanych produkcji, a także wypowiedziami aktorów czy krytyków. Pozostaje jednak cenną lekcją dla każdego miłośnika współczesnego kina.

Jakie to schematy? Ano chociażby takie, że w wielu komediach romantycznych para poznaje się w niezbyt dogodnych okolicznościach. Wpadają na siebie, wszczynają ze sobą awanturę, oblewają winem, by wkrótce później zacząć się spotykać. W życiu raczej tak się nie dzieje. Ale też w życiu facet uganiający się za kobietą uznany zostałby za stalkera, a nie obiekt godny obdarzenia uczuciami. Inny schemat? Niepokorny policjant, z reguły beztroski ojciec, dla którego najważniejsza jest praca. Podczas śledztwa przegina, zdaje nawet odznakę, ale i tak dopada przestępcę.

A jeśli któryś z jego kolegów ginie, to obserwuje uroczystość pogrzebową z daleka. To też schemat, który jednak pozwala operatorowi na uchwycenie kilku pięknych kadrów. W grę wchodzi też rozmawianie z płyta nagrobną (na ogół rodzica lub małżonka), schemat znany już z początków XX wieku. Inna sprawa, że kadry są w kinie niezwykle ważne. Hollywoodzkie schematy atakują! uświadamia na przykład, że w Paryżu z każdego okna widać wieżę Eiffela. Widz musi przecież wiedzieć, gdzie się znajduje. Gdyby nie ta słynna stalowa konstrukcja, nie wiedziałby tego i pewnie czułby się zagubiony.

Podobnych schematów jest multum. Jednoosobowa armia zabijająca kilkudziesięciu przeciwników, jabłko jako posiłek dla aroganta, plucie piciem, gdy usłyszy się coś zaskakującego. Do tego ucieczka w obcasach, biały wybawca, poczciwy czarnoskóry oddający przysługę białym. A gdy się człowiek zdenerwuje, zrzuca wszystko z biurka. A bomby po prostu muszą mieć kolorowe kabelki, tak by człowiek wiedział, który z nich przeciąć. Klasyka!

W Hollywoodzkie schematy atakują! wszystkie te może nie do końca jasne hasełka są świetnie pokazane i opisane. Otwierają oczy na zasady obowiązujące w kinie. Czy mogą zepsuć ludziom oglądanie filmów? Jasne, mogą, zwłaszcza jeśli nie lubi się zgranych zagrywek. Ale z drugiej strony… co one szkodzą. Kula zatrzymująca się na trzymanej w kieszeni książeczce działała równie dobrze sto lat temu, jak i dziś…

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się kinem
– Chętnie oglądasz dokumenty

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na pogłębioną analizę współczesnego kina
– Nie przepadasz za dynamicznymi wyliczankami

Michał Zacharzewski

Hollywoodzkie schematy atakują!, Attack of the Hollywood Cliches!, 2021, reż. Sean Doherty, Ricky Kelehar, Alice Mathias, wyst. Rob Lowe, Andie MacDowell, Ira Madison III, Florence Pugh, James King, Anna Bogutskaya, Jonathan Ross

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.