Galerianki (2009)

Najpierw była seria artykułów prasowych opisujących nastoletnie dziewczyny prostytuujące się za prezenty i polujące na swoich klientów – czy może raczej „sponsorów” czy „opiekunów” – w modnych galeriach handlowych. Później, w 2006, powstał krótkometrażowy film Galerianki, ciepło przyjęty na rozmaitych festiwalach, ale z uwagi na format niezbyt popularny. Późniejsza o trzy lata fabuła trafiła już do kin i odniosła spory sukces frekwencyjny, choć nie wszystkim przypadła do gustu.

Główną bohaterką jest Alicja, dziewczyna cicha i spokojna, nieco zagubiona w życiu i bez wątpienia cierpiąca z powodu samotności. Nie ma zbyt wielu koleżanek, w dość ubogim domu też nikt sią nią specjalnie nie przejmuje. Pozostawiona sama sobie, poznaje Milenę, przebojową i świetnie ubraną dziewczynę, której kosztownych gadżetów nie brakuje. Okazuje się, że dostaje je od swojego sponsora, starszego mężczyzny, z którym spotyka się od czasu do czasu. Zawdzięcza mu pieniądze, pewność siebie i status szkolnej gwiazdki. Wszystko, o czym może marzyć nastolatka.

Jak łatwo się domyśleć, przed Alicją zostanie postawiony wybór: pójść tą samą drogą lub ją odrzucić, wybrać miłość zwykłego chłopaka, który w pewnym momencie zaczyna się nią interesować. I tu właśnie – wbrew krytyce płynącej ze strony widzów – zachowuje się bardzo logicznie. To znaczy zgodnie z logiką takiej nastolatki, jaką jest. Mam bowiem wrażenie, że jakże modne czepianie się Galerianek często wynika z niezrozumienia specyficznego środowiska, z którego pochodzą bohaterki. One są sztuczne na ekranie, bo w życiu też są sztuczne. Stale grają. To ich forma obrony przed światem.

Smutne jest też to, że temat zniknął. Po premierze filmu Galerianki sporo się o problemie mówiło, a dziś nie mówi się o nich nic. A przecież nie zniknęły, o czym z rzadka przypomina dogorywająca obecnie poważna prasa bądź nieliczne organizacje pozarządowe zajmujące się problemami młodych ludzi. Dla śmieciowych mediów internetowych nie są one tematem. Co innego napisać, co dziś porabiają aktorki z filmu…

Zobacz, jeśli:
– Nie znasz
– Masz w domu nastolatki

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na miły i przyjemny film
– Z założenia jesteś nastawiony negatywnie

Michał Zacharzewski

Galerianki, 2009, reż. Katarzyna Rosłaniec, wyst. Anna Karczmarczyk, Dagmara Krasowska, Dominika Gwit-Dunaszewska, Magdalena Ciurzyńska, Izabela Kuna, Artur Barciś, Ewa Kolasińska, Izabela Dąbrowska, Franciszek Przybylski, Zuzanna Madejska, Tomasz Zaród, Szymon Kuśmider, Paweł Marczuk, Krzysztof Szekalski, Dominika Kluźniak, Bartosz Kańtoch, Duże Pe, Kamil Dąbrowski, Ernest Lorek

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.