Halloween. Finał

Oj, nie spodobała się fanom trzecia i ostatnia część trylogii Halloween Davida Gordona Greena. Pojawiały się argumenty, że nie tak powinno się traktować głównego bohatera, że reżyser Halloween. Finał zbyt często porzuca sędziwego już Michaela i wchodzi w mroczne romanse, skutkiem czego to najgorsza odsłona liczącej ponad 40 lat serii. Nie zgadzam się z tym, chociaż mam świadomość, że mogę być w tej opinii odosobniony.

W Halloween zabija Michael Myers zginął. Co prawda jego ciało zniknęło, ale przez kilka lat w Haddonfield nie doszło do żadnej zbrodni. W związku z tym mieszkańcy znaleźli sobie nowego potwora, Coreya (Rohan Campbell), nieco zahukanego studenta zamieszanego w śmierć chłopca, którym się pod nieobecność rodziców opiekował. Co prawda sąd go uniewinnił, ale społeczeństwo uczyniło wyrzutkiem. Gdzie się nie pojawi, jest wyśmiewany, zaczepiany, prześladowany.

Kiedyś wstawia się za nim Laurie (Jamie Lee CurtisWszystko wszędzie naraz). Ba, pomaga mu odegrać się na prześladowcach i zabiera do siebie do domu. W ten sposób Corey poznaje jej wnuczkę, Allyson (Andi Matichak), wciąż niepotrafiącą poradzić sobie z psychicznymi konsekwencjami ataku Myersa. Młodych natychmiast łączy nić porozumienia…

Halloween. Finał to film pokazujący, jak ów Corey schodzi na ścieżkę zła. Pytanie, czy się opamięta, czy też stanie się nowym Michaelem, doczekuje się szybko odpowiedzi, ale w zamian otrzymujemy nastrojową opowieść opatrzoną klimatyczną, niepokojącą muzyką (patrz przejażdżki na motocyklu). Sam Myers faktycznie schodzi na drugi plan, ale przemocy w tym filmie nie brakuje. Podobnie typowych dla Greena obserwacji społecznych, tu dużo ciekawszych i sensowniej wprowadzonych niż w części drugiej. Mnie to odpowiada, ale też nie jestem takim fanem głównego bohatera, by musieć widzieć go na ekranie przez niemal cały film.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz tę serię
– Lubisz horrory o seryjnych mordercach

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz przemocy
– Nie znasz wcześniejszych filmów

Michał Zacharzewski

Halloween. Finał, Halloween Ends, 2022, reż. David Gordon Green, wyst. Jamie Lee Curtis, Andi Matichak, James Jude Courtney, Rohan Campbell, Will Patton, Jesse C. Boyd, Michael Barbieri, Joanne Baron, Michele Dawson, Kyle Richards, Candice Rose, Jack William Marshall, Omar J. Dorsey, Nick Castle, Diva Tyler, Diana Prince, Blaque Fowler, Tony Demil, Holli Saperstein, Jimmie Cummings

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.