Szwedzcy preppersi: Naród przygotowujący się na katastrofę

Wybuch wojny na Ukrainie zmienił reguły gry. Europa uświadomiła sobie, że ma nieobliczalnego sąsiada, który w każdej chwili może położyć kres jej pokojowej egzystencji. Może tez posunąć się do zbrodni wojennych, działań terrorystycznych czy wręcz barbarzyństwa. Na zwykłych ludzi padł blady strach. Także na Szwedów, których rząd wręcz zachęca do przygotowania się do ewentualnej wojny. Szacuje się, że dziś 20% tamtejszego społeczeństwa zamieniło się w preppersów.

Kim są preppersi? Według twórców dokumentu Szwedzcy preppersi: Naród przygotowujący się na katastrofę to ludzie przygotowani na kryzys cywilizacyjny. Taki totalny blackout spowodowany wojną czy katastrofą klimatyczną. Niektórzy z nich ograniczają się do zgromadzenia zapasów na okrągły tydzień – wody, puszek, suchego pokarmu, świec. Inni dwa razy w tygodniu jadą do lasu, żeby uczyć dzieci trudnej sztuki przetrwania. Maluchy muszą wiedzieć, jak znaleźć drogę wśród drzew, zbudować szałas, rozpalić ognisko i ugotować sobie obiad. Już nawet czterolatki dostają na urodziny nóż i muszą nauczyć się nim operować. Obierać warzywa, ostrzyć patyki, znaleźć coś do jedzenia.

W Szwedzcy preppersi: Naród przygotowujący się na katastrofę poznajemy taką rodzinę. Dowiadujemy się też, że kraj mający 200 lat pokoju za sobą postanowił zerwać z dotychczasową neutralnością i dołączyć do NATO. Obywatelom rozsyła broszurki dotyczące „prepperskich niezbędników”, sprawdza istniejące od lat bunkry i schrony (większość jest w całkiem dobrym stanie), wprowadza do szkół zajęcia przygotowujące młodzież na wypadek kryzysu. Dorośli też mają swoje kursy. Ten, który odwiedzają autorzy filmu, prowadzą Kurdowie, którzy doświadczyli wojny. Uczą wykonywać naczynia z puszek, zachowywać spokój w trudnych sytuacjach, czasami również posługiwać się bronią.

Szkolenia wojskowe, wykłady z zakresu medycyny improwizowanej i youtubowe kursy przetrwania cieszą się sporą popularnością. Do tego wielu obywateli działa we własnym zakresie. Opracowuje drogi ucieczki z miasta, przystosowuje domki na prowincji do całorocznego życia, gromadzi zapasy gotówki, bo przecież banki w każdej chwili mogą przestać działać. Histeria? Być może. Obyśmy się nie przekonali, że bohaterowie Szwedzcy preppersi: Naród przygotowujący się na katastrofę to jednak zwykli realiści…

Zobacz, jeśli:
– Sam jesteś preppersem
– Boisz się wojny

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz dokumentów
– Masz dość straszenia ludzi wojną

Michał Zacharzewski

Szwedzcy preppersi: Naród przygotowujący się na katastrofę, Swedish Preppers: A Nation Rehearsing Disaster, 2022, reż. Gordian Arneth

Ocena: 6.5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.