Złamana szabla – Vito Catalano

Czy czytaliście kiedyś powieść o powstaniu styczniowym? No dobra, może nie powieść, ale naprawdę długie opowiadanie, liczące ze sto stron z okładem? Podejrzewam, że nie – tylko nieliczni polscy autorzy sięgają do tego etapu naszej historii. Zrobił to natomiast rodowity Włoch, Vito Catalano, w wydanej również i w Polsce powieści Złamana szabla.

Calatano opowiedział historię młodego Sycylijczyka, Antonio Calandro, który u boku Garibaldiego uczestniczył w walkach o zjednoczenie Włoch. W szeregach wojsk sojuszniczych spotkał wielu Polaków, docenił ich bitność i odwagę. Stąd po wyleczeniu ran wyjechał do Polski, w której właśnie wybuchło powstanie. Chciał wesprzeć walczący tu oddział francusko-włoski i stawić opór paskudnym Rosjanom. Na razie zatrzymał się w Krakowie …

Złamana szabla pachnie trochę „włoszczyzną” i tamtejszą mentalnością. Calandro poświęca tyleż samo uwagi działaniom wojennym co kobietom, w których bez przerwy się zakochuje. Autor zaś zmusza go raz po raz do kolejnych ucieczek. Gdzieś w tle pojawia się parę bitew, a także zwykła polska codzienność, mężczyźni źle traktujący kobiety, szlachcice kryjący się po opuszczonych dworach, ofiary rosyjskich zbrodni zwożone wozami do lekarzy. Złamanej szabli przydałoby się więcej spektakularności i widowiskowości, gdyż niewiele w niej emocji. Powieść jest chyba po prostu za krótka. Autorowi zabrakło miejsca na rozwinięcie, pogłębienie niektórych wątków i postaci.

Całość uzupełnia posłowie autorstwa tłumacza, Leszka Kazany, który opisuje kontekst książkowych wydarzeń, wyjaśnia działania bohatera, przywołuje pojawiającą się w powieści postać generała Nullo, włoskiego działacza narodowego, który w początkach 1863 roku opuścił rodzinne Bergamo, by ostatecznie zginąć w polskiej Krzykawce. Chociażby dla tej wiedzy warto sięgnąć po książkę.

Michał Zacharzewski

Złamana szabla
Tytuł oryginału: La sciabola spezzata
Autor: Vito Catalano
Przekład: Leszek Kazana
Wydawnictwo: Esprit

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.