Super Dark Times

Choć angielski tytuł filmu Super Dark Times sugeruje jakieś wyjątkowo mroczne czasy, to nie o czasy tu chodzi, a o młodych ludzi. Podobnie jak w Koszmarze minionego lata, bohaterowie popełniają nieodwracalny błąd i w obawie przed konsekwencjami postanawiają go ukryć przed światem. Konwencje opowieści debiutant Kevin Phillips wybiera jednak inne. Nie bawi się w horror. Stawia na psychologię i mimo kameralnych środków całkiem skutecznie niepokoi.

Przenosimy się w lata 90. gdzieś na amerykańską prowincję. Zach (Owen Campbell) i Josh (Charlie Tahan) spędzają czas razem. Wałęsają się po okolicy, oceniają zdjęcia koleżanek, szukają jakichkolwiek sposobów na zabicie nudy. Czasami dołączają do nich Charlie (Sawyer Barth) i lekko opóźniony w rozwoju Daryl (Max Talisman). I to właśnie on namawia kolegów do wypalenia znalezionego skręta. Kończy się to awanturą i przypadkowym cięciem. Chwilę później Daryl umiera.

Super Dark Times skupia się na emocjonalnych konsekwencjach tego wydarzenia, a więc ekstremalnej sytuacji, na którą nie da się przygotować. Bohaterowie postanawiają ukryć ciało zmarłego w wąwozie i nikomu o niczym nie mówić. Wracają do normalnego życia. A przynajmniej próbują, bo na przykład Zacha gryzie sumienie. Chłopak czuje się winny, choć do śmierci Daryla nie przyłożył ręki. Współczuje bliskim Daryla. Jednocześnie boi się, że sprawa wyjdzie na jaw, a powinien przecież iść na policję.

Fajnym patentem jest też nieoczywiste zakończenie. Można je zinterpretować na kilka różnych sposobów i po seanse mieć ciekawą dyskusję. Super Dark Times zwraca też uwagę naturalnymi dialogami, niepokojącą oprawą dźwiękową i dobrą grą młodych aktorów. Przede wszystkim zaś niepokojącym klimatem. Może faktycznie nieco sennym, ale udzielającym się widzowi.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o młodych ludziach
– Cenisz te, które stawiają na psychologię postaci

Odpuść sobie, jeśli:
– Myślisz, że to film o superbohaterach
– Liczysz na dużą ilość krwi i same trupy

Michał Zacharzewski

Super Dark Times, 2017, reż. Kevin Phillips, wyst. Owen Campbell, Charlie Tahan, Elizabeth Cappuccino, Amy Hargreaves, Max Talisman, Sawyer Barth, Adea Lennox, Ethan Botwick, Philip H. Ashley, Anni Krueger, Justin Rose, Samantha Jones, Jeffrey Alan Solomon

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.