Legendy polskie. Jaga

Tomasz Bagiński zasłynął nominowaną do Oscara Katedrą. Przez jakiś czas jeszcze trzymał się animacji, potem jednak na poważniej zainteresował się produkcją filmową. Seria krótkometrażówek Legendy polskie miała mu pomóc w poznaniu tajników tego zawodu i zarazem stanowić pokaz możliwości studia Platige Image. Łącznie powstało pięć takich filmów, a ostatnim jest właśnie Jaga.

Jaga to – jak łatwo się domyśleć – próba reinterpretacji legendy o Babie Jadze (nie mylić z John Wick). Tuż po ucieczce z piekielnego więzienia kobieta ukrywa się we Skansenie Kultury Ludowej i Ziemiańskiej w Kuligowie nad Bugiem. Starszy szatan Boruta wraz ze swoim zastępcą, niejakim Rokitą, postanawiają wykorzystać ten fakt do swoich własnych celów. Najpierw jednak muszą ją pochwycić, więc wysyłają do akcji oddział komandosów. Jaga jest na to przygotowana.

W przypadku filmu Jaga trudno mówić o fabule i to chyba największa wada tej produkcji. Wcześniejsze legendy opowiadały mniej lub bardziej złożone historie, tu jest ona szczątkowa. Najważniejszy dla twórców było chyba krótki pokaz matriksowych „walk”, efektownych spowolnień i ludzi zbierających łomot, rzucanych o ściany bądź latających w powietrzu. Wygląda to efektownie, choć efektowne są też skąpane w słońcu kadry ze skansenu.

Bardzo możliwe, że Polskie legendy pozwoliły Bagińskiemu zająć się Wiedźminem i kilkoma kolejnymi produkcjami. Na pewno stanowią popis możliwości technicznych studia oraz polskiego folkloru. Jaskółka uwięziona w wykonaniu Georginy Tarasiuk też wpada w ucho. Jednak Jaga nie jest najlepszą odsłoną tego cyklu. Wstydu oczywiście nie przynosi, ale…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Legendy polskie
– Cenisz efektowne krótkometrażówki

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na ciekawą fabułę

Michał Zacharzewski

Legendy polskie. Jaga, 2016, reż. Tomasz Bagiński, wyst. Katarzyna Pośpiech, Tomasz Drabek, Piotr Machalica, Aleksandra Paleolog, Robert Więckiewicz, Michał Jaroszewicz, Jakub Kazikowski, Paweł Pliszka, Kamil Dołowski

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.