Streetphilosophy: Nie bój się!

Na Streetphilosophy składa się szereg półgodzinnych dokumentów-reportaży, w których prowadzący w lekki i niezobowiązujący sposób rozmawiają z zwyczajnymi ludźmi na mniej lub bardziej ważne tematy. Zwyczajnymi, ale nie przeciętnymi. Zawsze są to osoby ciekawe, mające swoje pasje lub wykonujące ciekawe zawody. Nie inaczej jest w Streetphilosophy: Nie bój się!

Tematem filmu jest towarzyszący nam na co dzień lęk. Przed różnymi rzeczami, wypadkiem, chorobą, brakiem pieniędzy, odrzuceniem. Zna go pierwsza rozmówczyni Ronji von Rönne, młoda dziewczyna imieniem Carolin, która nie wychodzi z domu bez broni. Zazwyczaj nosi ją w kieszeni, czasem przekłada do torby, w niektórych sytuacjach kładzie na niej dłoń. I uważa to za normalne, bo Berlin jest niebezpiecznym miejscem i wszystko może się zdarzyć.

Z kolei przy Kottbusser Tor Ronja spotyka się z Alim, który niemalże zginął podczas bójki w klubie. Wylądował w szpitalu i na widok swojej przerażonej matki postanowił zmienić coś w swoim życiu. Teraz trzyma się z dala od ryzykownych miejsc i niefajnych ludzi. Z kolei prostytutka Hanna, z którą Ronja spędza wieczór i nawet zalicza wspólną kąpiel, opowiada o odwadze potrzebnej do łamania tabu. Infidelix, uliczny raper z Teksasu, legenda Warschauer Brücke, próbuje wytłumaczyć, dlaczego przestał się bać krytycznych opinii innych ludzi.

W Streetphilosophy: Nie bój się! pojawia się jak zwykle opinia osoby po filozofii, w tym przypadku Alexandry, z którą Ronja wybiera się na nocny jogging po parku. Materiału do rozważań nie brakuje. Cały cykl tak właśnie bowiem należy traktować – jako punkt wyjścia do dyskusji.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty z cyklu Streetphilosophy
– Też czasem się czegoś obawiasz
– Chcesz podszkolić niemiecki (choć na Arte jest wersja z polskimi napisami)

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz konkretów, a nie przemyśleń randomowych ludzi

Michał Zacharzewski

Streetphilosophy: Nie bój się!, Streetphilosophy Hab keine Angst!, 2018, wyst. Ronja von Rönne

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.