Smak życia

Na początku XXI wieku wydawało się, że świat się kurczy. Że ludzie żyjący w różnych krajach stają się sobie bliżsi. Wciąż jeszcze się różnią, ale coraz częściej potrafią się ze sobą dogadać. Współdziałać. Kochać się i wzajemnie rozwijać. Smak życia to pamiątka tych niezwykłych czasów. Czasów, które wraz z odradzaniem się ksenofobicznych nastrojów w Europie należą już chyba do przeszłości.

Xavier pochodzi z Paryża i jest studentem. Jakiś czas temu w ramach Erasmusa przeprowadził się do Barcelony. Zamieszkał w niewielkim mieszkaniu z kilkorgiem innych młodych ludzi z niemal całej Europy. Dzieliło ich wiele – narodowość, doświadczenia życiowe, plany na przyszłość, wreszcie temperament. A jednak jakoś się ze sobą dogadywali. Jak? Ano właśnie…

Smak życia w lekki i żartobliwy sposób ogrywa narodowe stereotypy. Pokazuje jednocześnie, że patrzenie poprzez ich pryzmat na innych ludzi jest z gruntu rzeczy durne. Bo ludzie są różni. Tak jak nie ma jednego Polaka, nie ma też jednego Włocha, Francuza czy Anglika. Niby banał, ale mam wrażenie, że pewne schematy wciąż pokutują, a wręcz przybierają na sile.

Film Cédrica Klapischa jest ciepły. Pomaga mu w tym hiszpańskie słońce, ale i młodzi, żywiołowi bohaterowie, którzy potrafią cieszyć się każdym dniem i sobą nawzajem. Zaletą Smaku życia jest też autentyzm. Ludzie, którzy zaliczyli Erasmusa w czasach przedpandemicznych, podczas seansu przypomną sobie jego klimat. A ci, którzy go nie zaliczyli, uświadomią sobie, że mają czego żałować.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz europejskie komedie
– Uwielbiasz Barcelonę
– Wybierasz się na Erasmusa

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że ten film to komedia studencka w amerykańskim stylu

Michał Zacharzewski

Smak życia, L’Auberge espagnole, 2002, reż. Cédric Klapisch, wyst. Judith Godrèche, Romain Duris, Audrey Tautou, Kevin Bishop, Xavier De Guillebon, Kelly Reilly, Cécile De France, Iddo Goldberg, Wladimir Yordanoff, Cristina Brondo, Barnaby Metschurat, Olivier Raynal, Paulina Gálvez, Sylvie Lachat, Martine Demaret, Zinedine Soualem, Cédric Klapisch

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.