Królewska Brytania: Historia monarchii z lotu ptaka

Patent na dokument Królewska Brytania: Historia monarchii z lotu ptaka był prosty. Jego twórcy postanowili opowiedzieć o historii brytyjskiej monarchii od Wilhelma Zdobywcy po czasy współczesne, ilustrując tę opowieść nakręconymi z dronów obrazami zamków i pałaców. To ciekawa lekcja, nawet jeśli chwilami dość monotonna.

Zaczyna się od króla Haralda II, który poradził sobie z Wikingami, po czym zapędził się aż do Normandii. Tym samym podpadł tamtejszemu władcy Wilhelmowi, który postanowił odpłacić mu pięknym za nadobne. I pokonał go w bitwie pod Hastings w 1066 roku, rozpoczynając nową erę w historii kraju. Trochę przypominał naszego Kazimierza Wielkiego, gdyż zdecydował się wybudować kilkadziesiąt murowanych zamków. Jeden z nich – Tower of London – pozostaje do dziś symbolem jego monarchii.

Przez dokument Królewska Brytania: Historia monarchii z lotu ptaka przewija się oczywiście znacznie więcej zamków, znacznie więcej władców, znacznie więcej anegdot. Od Henryka II Plantageneta i jego absurdalnego konfliktu z arcybiskupem Canterbury przez Jana Bez Ziemi po królową Elżbietę. Pojawia się tu więc historia zgubionej korony, średniowieczna superwarownia Beaumaris, zamek Caernarfon. Trwająca wiele dekad rywalizacja między Yorkami a Landcasterami również, nie wspominając o królu Henryku VIII. Ba, nawet bitwy morskie się pojawiają!

Film trwa około godziny i w tym czasie nie tylko opowiada historię Wielkiej Brytanii, ale i królewskiej architektury. Pokazuje, jak zmieniały się zamki i jak po pojawieniu się prochu ustąpiły miejsca dworskim posiadłościom, luksusowym rezydencjom o zerowej wartości obronnej. Jak do tego doszło i które z nich warto odwiedzić? Królewska Brytania: Historia monarchii z lotu ptaka odpowiada i na te pytania.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz podziwiać świat z lotu ptaka
– Interesujesz się historią

Odpuść sobie, jeśli:
– Z zamków lubisz tylko te błyskawiczne

Michał Zacharzewski

Królewska Brytania: Historia monarchii z lotu ptaka, Royal Britain: An Aerial History of The Monarchy, 2012, reż. Josh Halil

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.