Shtisel S03 (serial)

Trzeci sezon popularnego izraelskiego serialu obyczajowego Shtisel rozczarowuje i jednocześnie nie rozczarowuje. To wciąż bardzo dobra produkcja, która w ciekawy sposób opowiada o życiu współczesnej ortodoksyjnej rodziny żydowskiej. Niestety, coraz częściej powtarza pewne motywy i rozwiązania fabularne, pozwala bohaterom powtarzać te same błędy. Niemal każdy z nich ukazuje swoją mroczną stronę, co też serialowi nie pomaga.

U każdego coś się dzieje. Akiva samotnie wychowuje malutką córeczkę i nie bardzo sobie z tym radzi. Poznaje kobietę, która jest gotowa mu w tym pomóc, ale skrywa ona pewną tajemnicę. Jego ojciec, sędziwy Shulem, wylatuje ze szkoły, której był dyrektorem, wciąż też zastanawia się, w jaki sposób ułożyć sobie życie po śmierci żony. W efekcie jak zwykle układa życie wszystkim dookoła, na czym sam tyko traci. Zresztą powiedzmy sobie szczerze: nie wszystkie jego pomysły są trafione.

Ruchami jest już mężatką, ale – jak się okazuje – zajście w ciążę wiązałoby się u niej ze sporym ryzykiem. Z kolei Lippe i Giti próbują wydać kolejne dziecko za mąż, najstarszego syna Yosa’le, ale na skutek dziwnego zbiegu okoliczności idzie to jak po grudzie. I to właśnie wnuki zaczynają odgrywać coraz ważniejszą rolę w tej opowieści. Ich wątki są najciekawsze, najbardziej wiarygodne, najmniej naciągane. I chyba też najbardziej dramatyczne.

Shtisel coraz bardziej dryfuje w stronę klasycznej telenoweli. Świadczy o tym nie tylko owa powtarzalność wątków i rozwiązań, ale też mniejszy niż dotychczas koloryt opowieści oraz stopniowa redukcja wątków komediowych (jest ich tu zaledwie kilka). Im lepiej znamy bohaterów serialu, tym bardziej im współczujemy. To ciepło z pierwszego sezonu powoli gdzieś znika…

Zobacz, jeśli:
– Podobały ci się poprzednie sezony
– Lubisz seriale obyczajowe
– Interesujesz się życiem ortodoksyjnych Żydów

Odpuść sobie, jeśli:
– Już sezon drugi nużył cię…

Michał Zacharzewski

Shtisel, S03, 2020, wyst. Doval’e Glickman, Michael Aloni, Neta Riskin, Shira Haas, Zohar Strauss, Sarel Piterman, Sasson Gabay, Gal Fishel, Yoav Rotman, Hadas Yaron, Orly Silbersatz, Ayelet Zurer, Eliana Shechter, Naftali Alter

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.