Podróże bez zanieczyszczeń

Dokument Podróże bez zanieczyszczeń powstał przed wojną na Ukrainie, siłą rzeczy pokazuje świat z nieco innej perspektywy. Być może dziś problemy przedstawione w nim wydają się mało istotne, ale prędzej czy później do nich wrócimy. Wojna nie oznacza przecież, że pandemia się zakończyła, a problemy ekologiczne świata rozwiązały. Nadal grozi nam katastrofa klimatyczna. A loty dokładają do niej swoją cegiełkę. 3,5% zanieczyszczeń generuje ruch lotniczy, co przekłada się na 950 milionów ton dwutlenku węgla.

W Podróżach bez zanieczyszczeń pokazuje ludzi i ich myślenie o tym problemie. Na przykład taki Igor nie zamierza rezygnować z latania. Co prawda pandemia ograniczyła ilość przelotów na świecie o jakieś 70%, ale dla niego to wciąż sens życia. Może nie latanie, ale podróże, dla których żyje i które kocha. Prowadzi bloga podróżniczego i ma już na swoim koncie sześćdziesiąt odwiedzonych krajów. Kiedy tylko może, szuka tanich lotów i leci. Choćby do Brazylii. Dla niego na tym właśnie polega wolność. Nie potrafiłby z niego zrezygnować. Ekologia? Jak mówi jego ukochana, dbają o świat na innych polach. Nie mają samochodu, korzystają z komunikacji publicznej. Ograniczają liczbę plastików.

Nieco inaczej podszedł do tego niemiecki muzyk i DJ Frank Wiedermann. Chce zostawić swoim dzieciom świat w możliwie dobrej kondycji, dlatego coraz częściej podróżuje pociągami. Kiedyś jeździł tylko po kraju, teraz próbuje podróżować nimi po Europie. Wciąż korzysta z samolotów, bo czasami nie ma innej możliwości (kwestia terminów bądź odległości, poza tym z Niemiec nie da się dojechać pociągiem do takiej Australii). Ogranicza jednak korzystanie z tego środka lokomocji i sumiennie płaci dobrowolne przecież opłaty klimatyczne. Jego koledzy z branży działają podobnie.

Josef Kallo z kolei pracuje nad samolotami bezemisyjnymi, wykorzystującymi silniki wodorowe. Od lat prowadził nad nimi badana i odnosi już pierwsze sukcesy. Jego niewielkie awionetki latają. Wciąż są w testach – w filmie Podróże bez zanieczyszczeń pojawia się polski pilot, który je oblatuje. Chce być pierwszy, choć podobne badania prowadzą też potentaci. Choćby Airbus chce do 2035 roku wyprodukować pierwszy model ZEROe, samolotu zeroemisyjnego. Czy dopnie swego? Jak będzie wyglądał świat po kryzysie wywołanym pandemią i wojną?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty o problemach pierwszego świata
– Przejmujesz się katastrofą klimatyczną

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie interesujesz się ekologią

Michał Zacharzewski

Podróże bez zanieczyszczeń, Klimakiller Fliegen: Wohin geht die Luftfahrt?, 2021, reż. Isabella Kroth

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.