Sherlock Holmes: Cień Kuby Rozpruwacza – Cédric Asna

Londyn, koniec dziewiętnastego wieku. Dzielnica Whitechapel, gdzie dziesięć lat wcześniej grasował niejaki Kuba Rozpruwacz. W jednym z zaułków znalezione zostaje ciało kobiety. Denatka to Eleonora Green. Podcięto jej gardło, a ciało okaleczono. Ograny wewnętrzne usunięto. Nie była muzykiem, pracowała w barze, ale ograny miała i targała je wszędzie ze sobą. Scotland Yard ściąga na miejsce najsławniejszego ówczesnego detektywa, Sherlocka Holmesa. Także jego pomocnika doktora Watsona. No i ciebie, szanowny czytelniku.

Sherlock Holmes: Cień Kuby Rozpruwacza to komiks, ale komiks nietypowy. Nie czyta się go strona po stronie, jak większość innych komiksów. Twórcy ponumerowali poszczególne wątki i każą skakać po książeczce niczym kangur po łące. Oczywiście nie bez powodu. Na kadrach pokrywali rozmaite wskazówki, numery pokazujące, gdzie przeskoczyć. Czasami z jednego kadru można przejść w kilka różnych miejsc, zbadać kilka wątków. A kiedy indziej trzeba podjąć decyzje, które będą miały wpływ na przebieg akcji.

Śledztwo prowadzi się niełatwo. Trzeba mieć przy sobie długopis i kartkę papieru (można oczywiście smarować po komiksie, są przeznaczone do tego miejsca, ale wówczas stanie się jednorazowy). Uważnie notować wskazówki, wątki, rozrysować sobie dzielnicę i wszystkie najważniejsze miejsca. Do niektórych trzeba będzie zresztą wrócić w toku śledztwa, po zdobyciu nowych informacji. Sherlock Holmes: Cień Kuby Rozpruwacza przypomina więc komputerową przygodówkę, tyle że wydaną w formie książkowej.

Taki komiks to fajna zabawa. Jest nieźle narysowany, niekiedy zaskakujący, zmuszający do myślenia. Jednocześnie niełatwy. Mało uważny czytelnik z pewnością pogubi się podczas lektury, przeoczy ważne wątki, nie wynotuje tego, co powinien. W efekcie nie jest to „zabawa” dla wszystkich. Nie wszystkim się spodoba. Ale jeśli ktoś dobrze się kiedyś bawił, grając w gry paragrafowe i książki w stylu Wehikułu czasu, powinien być zadowolony…

Joel

Sherlock Holmes: Cień Kuby Rozpruwacza
Tytuł oryginału: Sherlock Holmes: The Shadow of Jack the Ripper
Autor: Cédric Asna, CED
Wydawnictwo: Fox Games

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.