Charlie włóczęga

Aż się nie chce wierzyć, że ten film ma ponad sto lat! Charlie włóczęga, półgodzinna komedia romantyczna w reżyserii samego Chaplina, śmieszy skuteczniej niż niektóre polskie produkcje. Całkiem skutecznie zapowiada też dramatyczne tony, w które z czasem Chaplin zaczął uderzać. Tu robi to jeszcze nieśmiało, ale potwierdza swą wrażliwość na tematy społeczne.

Charlie (Charlie ChaplinCharlie i Fatty na ringu) jest włóczęgą. Żyje z grania na skrzypcach w lokalnych spelunach. W jednej z nich odważnie staje do pojedynku z miejscowymi muzykami, co prowadzi do efektownej bójki. Zmuszony do ucieczki, natrafia na tabor cygański i zakochuje się w podróżującej z nim młodej dziewczynie, Ednie. Nie przypada to do gustu brutalnemu hersztowi bandy, któremu panna już dawno wpadła w oko…

Prosta, ale emocjonująca fabuła pozwoliła Chaplinowi na tradycyjne już slapstickowe wygłupy. Bijatyki, pogonie i pościgi, absurdalne przekomarzania się śmieszyły te sto lat temu do łez. Charlie włóczęga podbił Amerykę i trafił też do umęczonej pierwszą wojną światową Europy. Spodobał się i podoba się dziś, bo ten rodzaj humoru nie starzeje się. Co ciekawe, w drugiej części filmu Chaplin próbuje dodać głębi sportretowanej postaci. Chce nie tylko bawić, ale i wzruszać.

Pomarudzić można natomiast na polskich tłumaczy, którzy nazwali ten film Charlie włóczęga. Skutkiem tego wielu widzom myli się on z starszym o rok Włóczęgą z tymże Chaplinem w roli głównej. To różne filmy, oba godne polecenia. Ten wydaje się o tyle ciekawszy, że aktor i zarazem reżyser uderza w nieco bardziej dramatyczne tony. Jakby chciał pokazać, że sprawdziłby się w każdym gatunku.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino nieme
– Kochasz Chaplina

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz filmów czarno-białych
– Slapstick cię brzydzi
– Stereotypowe traktowanie Cyganów też

Michał Zacharzewski

Charlie włóczęga, The Vagabond, 1916, reż. Charlie Chaplin, wyst. Charlie Chaplin, Edna Purviance, Eric Campbell, Henry Bergman, Charlotte Mineau, James T. Kelley, Lloyd Bacon, Leo White, Phyllis Allen

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.