Winnetou i Old Surehand

W połowie lat 60. Niemcy nakręcili we współpracy z Jugosłowianami całą serię filmów inspirowanych powieściami Karola May. W każdej z nich Winnetou swobodnie mówił po niemiecku i wraz ze swoimi białymi przyjaciółmi walczył w pięknych plenerach chorwackich parków narodowych. Jednych być może to śmieszyło (zwłaszcza kowboje wołający „Hande hoch!”), innych zachwycało. Nie przez przypadek trylogię o Winnetou obejrzało w polskich kinach 18 milionów widzów.

Winnetou i Old Surehand to jedna z jej wielu kontynuacji, a zarazem lekka ściema. W oryginalne film nazywał się Old Surehand i rzeczywiście opowiadał o mającym swoje lata traperze, który próbował dopaść mordercę swojego brata. Już na początku seansu dotarł do Mason City, gdzie miejscowy farmer oskarżył Komanczów o zabicie mu syna. Surehand słusznie nie wierzył w winę Indian i dlatego postanowił zostać na miejscu. Nie wiedział jeszcze, że dzięki temu wyrówna rachunki z człowiekiem, którego od dawna już ścigał.

A Winnetou? Pojawia się zaledwie w kilku scenach. Jest takim płatkiem u kożucha i z pewnością nie zasługuje na miejsce w tytule. To nie jedyna wada filmu. Winnetou i Old Surehand wpada bowiem w schemat znany z wcześniejszych produkcji tej serii. Opowiada o złych białych, którzy próbują wyprzeć Indian z ich terenów i paskudnie knują. Mordują, oszukują, rzucają słowa na wiatr. Po stronie Indian każdorazowo staje któryś z Oldów (tym razem Surehand, wcześniej Shatterhand) i sprawę rozwiązuje, bo – podobnie jak czerwonoskórzy – jest aż do bólu prawy, uczciwy, solidny i słowny.

Film ogląda się przyjemnie. To obraz bez wątpienia naiwny i mocno ugrzeczniony, ale przecież czaruje pięknymi plenerami, przyjemną muzyką, pozytywnym przesłaniem. Niewiele w nim krwi, co oznacza, że spokojnie przed ekranem mogą usiąść dzieci. Przekonają się, czym zachwycali się ich dziadkowie te pięćdziesiąt lat temu. A zachwycali się, bo film Winnetou i Old Surehand obejrzało w polskich kinach 2,8 miliona widzów.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz niemiecko-jugosłowiańskie westerny
– Wybierasz się na wakacje do Chorwacji

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie jesteś w stanie zdzierżyć Indian mówiących po niemiecku

Michał Zacharzewski

Winnetou i Old Surehand, Old Surehand, 1965, reż. Alfred Vohrer, wyst. Stewart Granger, Hermina Pipinić, Letícia Román, Larry Pennell, Pierre Brice, Terence Hill, Velimir ‚Bata’ Živojinović, Erik Schumann, Dušan Janićijević, Heinz Engelmann, Wolfgang Condrus

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.