Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI – David Grann

Leonardo DiCaprio i Robert De Niro wystąpią w filmie Martin Scorsese zatytułowanym Czas krwawego księżyca. Będzie to ekranizacja książki pod tym samym tytułem, niezwykle poczytnego non-fiction opowiadającego o jednej z tragedii sprzed lat. Nas, czytelników, przenosi do Oklahomy lat 20. I pokazuje, że równo wiek temu Indianami wciąż nikt się nie przejmował…

Osagowie (Osedżowie) mieli szczęście w nieszczęściu i nieszczęście w szczęściu. Kiedyś byli dumnym i odważnym ludem, żyli na terenach dzisiejszego Arkansas, ale i w Missouri, Kansas czy Oklahomie. W XIX wieku zaczęto stopniowo ich stamtąd usuwać, niszczyć groby ich przodków, odbierać ziemię, zakazywać polowań. Ostatecznie kazano im się wynieść na nieużytki Oklahomy i tam sobie radzić. I kiepsko to im szło, bo też nic nie chciało rosnąć na tych terenach.

Aż w początku XX wieku odkryto tam ropę naftową. Dużo ropy. Osagowie nagle stali się bogaci. Za użyczanie terenu pod inwestycje co roku otrzymywali naprawdę spore pieniądze. Mówiło się nawet, że są najbogatsi w całym stanie, a może nawet i w kraju. Niektórzy z nich mieli po kilka samochodów, wspaniałe domy, ozdoby. Aż nagle – w latach 20. – zaczęli ginąć. I właśnie o tej tajemniczej serii zgonów opowiada Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI.

Autor zaczyna od rysu historycznego, po czym ze sporym taktem, nie szukając taniej sensacji, opowiada o pierwszych morderstwach. Przygląda się śledztwu prowadzonemu przez lokalnych szeryfów, niezbyt sprawnemu i mało uczciwemu, a potem pozwala wkroczyć do akcji ludziom Hoovera, pracownikom tworzącego się dopiero FBI. Opisuje problemy, z jakimi się zetknęli i z jakimi stykali się śledczy w tamtych czasach. Pokazuje też, jak łatwo było przejąć ziemię Osagów i pozbawić ich majątków. Sprawić, by ich pieniądze pracowały przeciwko nim.

Ostatnie fragmenty książki napisane są z dzisiejszej perspektywy i ujawniają skalę zbrodni. Pokazują też, że ta historia miała swój ciąg dalszy, nie skończyła się wraz z końcem śledztwa. Całość uzupełniają zdjęcia bohaterów, pomagając czytelnikowi poczuć klimat tamtych czasów. Ciekawe, jak poradzi sobie z tym film?

Joel

Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Indian Osagów i narodziny FBI
Tytuł oryginału: Killers of the Flower Moon. The Osage Murders and the Birth of the FBI
Autor: David Grann
Przekład: Piotr Grzegorzewski
Wydawnictwo: W.A.B.

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.