Szkocja: Przystań dla zwierząt

W natłoku złych informacji serwowanych codziennie przez media warto wyłapywać te pozytywne. Pokazywać ludzi, którzy robią coś dla innych, starają się zmienić świat na lepsze. Tak jak to robi Alexis Fleming z dokumentu Szkocja: Przystań dla zwierząt, młoda, ciężko chora dziewczyna, która założyła przytułek dla niechcianych i starych „braci mniejszych”.

Alexis przez długie lata zmagała się z chorobą Crohna. Czasami nie miała sił wstać z łóżka. Cierpiała na depresję, miała myśli samobójcze. W 2018 roku jej ojciec za ćwierć miliona funtów kupił jej kawałek ziemi gdzieś w Szkocji, niedaleko morza. Dziewczyna świetnie się tam odnalazła. Zaczęła przygarniać zwierzęta, których nikt inny nie chciał. Psy, kury, świnie, kozy, owce, kaczki skazane na śmierć przez swoich właścicieli, katowane bądź po prostu nikomu niepotrzebne. Zaoferowała im nowe, lepsze życie, czasami zaś tylko godną śmierć.

Film Szkocja: Przystań dla zwierząt pokazuje nam, jak wygląda dzień na farmie. Pracy jest sporo. Zwierzęta trzeba nakarmić, posprzątać po nich, każde pogłaskać i popieścić. Czasami ogrodzenia wymagają naprawy, kiedy indziej trzeba pojechać po nowego podopiecznego nawet kilkaset kilometrów. Raz na tydzień na inspekcję wpada też weterynarz, ale to jedyna regularna pomoc, na jaką może liczyć Alexis. Opieka nad zwierzętami to codzienna, żmudna praca, bez najmniejszych szans na wakacje. Niekiedy smutna, ale dająca też sporo satysfakcji.

Farma utrzymuje się z datków wpłacanych przez aktywistów i czasami też jest przez nich odwiedzana. Ludzie przyjeżdżają, by pomóc Alexis, poprzebywać ze zwierzętami, przekonać się, że dla starych i chorych zwierząt sporo jeszcze można zrobić. Podobne instytucje istnieją również w Polsce, ale jest ich niewiele. Czemu? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie. Tylko szczerze, bez bzdur w stylu „jesteśmy biednym krajem”.

Michał Zacharzewski

Szkocja: Przystań dla zwierząt, For the Love of Animals: A Scottish Animal Hospice, 2020, reż. Tim Hamelberg

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.