Kocim krokiem: Opowieści z wystaw kotów

Temat wdzięczny, a pomysł niebanalny. Niestety, niewykorzystany. Można co prawda doceniać dokument Kocim krokiem: Opowieści z wystaw kotów za urodę kocich piękności, ich wrodzoną elegancję, dystyngowany styl czy wreszcie niespożytą chęć do zabawy, ale cóż z tego – film skupia się na rzeczach nieistotnych, zaś tych ważniejszych, ciekawszych, wręcz intrygujących, nawet nie porusza.

Kocim krokiem: Opowieści z wystaw kotów opowiada o dwóch kobietach. Pierwsza z nich jest właścicielką uroczej białej tureckiej angory o imieniu Bobby, która przez kilka miesięcy zdobywa czołowe nagrody na kanadyjskich wystawach kocich piękności. Kiedy bohaterka zaczyna wierzyć w to, że jej futrzak zostanie kotem roku, pojawia się konkurent – pers imieniem Oh La La, który szybko zaczyna nadrabiać straty. Wszyscy sędziowie powtarzają, że jest kotem zjawiskowym i drugiego tak zadbanego nie widzieli.

Owa rywalizacja jest do pewnego stopnia pretekstem do pokazania samych kocich imprez, wysłuchania opowieści kobiet o ich pupilkach, podejrzenia przygotowań do kolejnych wystaw, w tym zabiegów pielęgnacyjnych, którym poddaje się koty. Panie opowiadają też, na co sędziowie zwracają uwagę, czasem z siebie żartują, niekiedy sobie pomagają. A koty po prostu wdzięczą się, śpią bądź ziewają. Życie.

Problem w tym, że z Kocim krokiem: Opowieści z wystaw kotów nie dowiadujemy się, co pcha owe kobiety do rywalizacji, na czym polega porównywanie często bardzo różnych kotów i czym różnią się czempioni od zwyczajnych sierściuchów (poza tym, że są zadbane i reprezentatywne dla rasy). W jaki sposób wychować medalowego kota i przede wszystkim po co? Bo w teorię, że koty to lubią, nie uwierzę. Aż tak głupie nie są.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz koty

Odpuść sobie, jeśli:
– Chcesz dowiedzieć się, na czym polegają konkursy kocich piękności
– Nie lubisz wystaw zwierząt rasowych

Michał Zacharzewski

Kocim krokiem: Opowieści z wystaw kotów, Catwalk: Tales from the Cat Show Circuit, 2018, reż. Aaron Hancox, Michael McNamara

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.