Treblinka: Hitlerowska machina śmierci

Niespełna godzinny dokument Treblinka: Hitlerowska machina śmierci powstał w 2014 roku na zlecenie kanału Smithsonian. Dobrze, że powstał, bo na zachodzie znają głównie Oświęcim. Szkoda, że obraz okazał się niewykorzystaną szansą na opowiedzenie ważnej historii. Jego twórcy więcej uwagi poświęcają rudowłosej archeolog Caroline Sturdy Colls niż miejscu, które blisko osiemdziesiąt lat temu opuścił Bóg.

Najważniejsze informacje otrzymujemy. Z dokumentu Treblinka: Hitlerowska machina śmierci dowiadujemy się, że położony w północno-wschodniej Polsce obóz składał się z dwóch części. Jeden przynajmniej teoretycznie był obozem pracy, choć wszystko wskazuje na to, że tam również zabijano ludzi na masową skalę. Drugi był z definicji obozem zagłady i jeszcze przed końcem wojny został rozebrany. Ciała pomordowanych w komorach gazowych spalono, a ich prochy zakopano w masowych grobach. Budynki rozwalono, ogrodzenia usunięto, fundamenty zasypano piaskiem. Wszelkie ślady zbrodniczej działalności umiejętnie zamaskowano i na całym obszarze posadzono drzewa. Stąd na dobrą sprawę nie wiadomo, gdzie dokładnie i w jaki sposób zginęło 900 tysięcy ludzi.

Caroline Sturdy Colls stara się to odkryć. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz technologii Lidar przeczesuje okoliczne lasy i wskazuje miejsca, które skrywać mogą ślady niemieckich zbrodni. W jednym z nich archeologowie odkrywają kilka ludzkich kości – ewidentny dowód na to, że znajdował się tam masowy grób. W innym nie natrafiają na choćby najdrobniejszy ślad fundamentów. Miejsc do przeszukania mają jednak więcej i wierzą, że w którymś natrafią na ślady budynku, w którym w latach 1942-43 masowo ginęli ludzie. Po pięć tysięcy osób w 25 minut.

Dokument uzupełniają materiały archiwalne, wypowiedzi archeologów i historyków takich jak Chris Going z GeoInformation Group czy Rob van der Laarse z Uniwersytetu Amsterdamskiego. Wypowiadają się również świadkowie tych strasznych dni, nieliczny ocalali więźniowie obozu pierwszego. Choćby dla ich wypowiedzi warto jest obejrzeć film Treblinka: Hitlerowska machina śmierci. Zobaczyć obóz na ekranie, a potem sięgnąć po o wiele konkretniejsze książki…

PS. Jedna z telewizji nadała ten dokument pod zmienionym tytułem – Treblinka: Hitlerowski obóz zagłady.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się historią niemieckich obozów w Polsce
– Cenisz dokumenty o hitlerowskich zbrodniach

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na dużą ilość informacji o obozie
– Nie cierpisz, gdy dokument jest pociachany czymś, co miało być przerwą na reklamę

Michał Zacharzewski

Treblinka: Hitlerowska machina śmierci, Treblinka: Hitlerowski obóz zagłady, Treblinka: Hitler’s Killing Machine, 2014, reż. Alexander Dunlop

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.