Fanfan Tulipan (1952)

Po wojnie kinowa publiczność potrzebowała rozrywki. Filmów lekkich, zabawnych i przyjemnych, może nieco beztroskich czy nawet frywolnych. Na Fanfana Tulipana ruszyła więc tłumnie. We Francji obejrzało go siedem milionów ludzi, również w Polsce przed kinami ustawiały się kolejki. Słowem tulipan zaczęto określać uwodzicieli i bawidamków, a fryzura „na Fanfana” stała się prawdziwym hitem!

Fanfan (Gérard Philipe) to przystojny szelma chętnie korzystający z uroków młodziutkich mieszkanek wsi. Przyłapany w stogu siana przez ojca jednej z nich, kategorycznie odmawia zamążpójścia. Podczas ucieczki poznaje uroczą Adeline (Gina Lollobrigida), która udając Cygankę przepowiada mu związek z królewską córką. Pod jednym wszakże warunkiem – najpierw musi wstąpić do wojska i wyruszyć na wojnę. Tę siedmioletnią.

Skuszony tą wizją Fanfan nie waha się ani chwili. Szybko przekonuje się, że Adeline w rzeczywistości jest córką oficera rekrutującego i historyjkę o królewskiej córce wymyśliła. Mimo to robi wszystko, by przepowiednia się spełniła. I bardzo szybko poznaje wspomnianą księżniczkę. Ba, ratuje jej życie. To jednak dopiero początek jego niezwykłych przygód, w których nieraz otrze się o śmierć i co najmniej kilka razy złamie niewieście serce.

Mimo upływu lat ten czarno-biały film (pokolorowany dopiero w 2000 roku przy okazji premiery DVD) zachował swoje atuty. Akcja toczy się wartko, zaś Fanfan Tulipan okazuje się uroczy w swojej beztrosce. Jako doskonały szermierz i wielki szczęściarz, bierze udział w wielu konnych galopadach, pojedynkach na szpady czy brawurowych ucieczkach. Nie rozstaje się przy tym z poczuciem humoru i dystansem do otaczającego go świata. To właśnie recepta, którą twórcy mieli na powojenne czasy. Całkiem skuteczna, jak sądzę.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy płaszcza i szpady
– Interesujesz się wojną siedmioletnią (tu jedynie w tle)
– Cenisz francuskie komedie

Odpuść sobie, jeśli:
– Dobrze pamiętasz remake z 2003 roku

Michał Zacharzewski

Fanfan Tulipan, Fanfan la Tulipe, 1952, reż. Christian-Jaque, wyst. Gérard Philipe, Gina Lollobrigida, Marcel Herrand, Olivier Hussenot, Henri Rollan, Nerio Bernardi, Geneviève Page

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.