Happy

Czego chcemy od życia? Czego pragniemy? Odpowiedź wydaje się oczywista – chcemy być szczęśliwi. To bardzo pojemne słowo, mające wiele znaczeń, barw, odcieni. Ale… czym właściwie jest szczęście i skąd się bierze? Co o nim decyduje? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć dokumentalista Roko Belic w pochodzącym z 2011 roku filmie Happy.

Czasy mamy niełatwe. Depresja zbiera coraz większe żniwo. Rośnie liczba samobójstw, a narzekacze tworzą największą nację w internecie. Psychologowie mają tego świadomość i starają się znaleźć recepcję na szczęście. Niestety, póki co niewiele wiedzą. Ot, że spore znaczenie ma genetyka. Że status społeczny i ekonomiczny też się liczy. Że warto się ruszać, uprawiać sporty, przebywać na świeżym powietrzu. Wysypiać się i spotykać z innymi ludźmi…

Pewnie dlatego twórcy Happy starają się znaleźć odpowiedź u źródła. A więc u ludzi, którzy są szczęśliwi i mogą opowiedzieć o tym, komu owe szczęście zawdzięczają. Z kim rozmawiają? Z sześćdziesięcioletnim brazylijskim surferem, z członkami afrykańskiego plemienia żyjącego w zgodzie z tysiącletnią tradycją, z mieszkańcami Okinawy (ludzie żyją tam rekordowo długo) i pracownikami organizacji charytatywnych, ze szczęśliwymi rodzicami, zakochanymi. Każdy zagadnięty człowiek dzieli się swoimi przemyśleniami, opowiada o swojej filozofii życiowej. Pokazuje, co dla niego ważne.

I właśnie dlatego Happy przypomina filmowy esej. Niezbyt głęboki i mało odkrywczy, za to przyjemny w odbiorze. To taki pozytywny przekaz słów i obrazów, które mają wprawić widza w dobry nastrój, zachęcić do poszukiwań. Obraz przypomina chwilami spotkanie z mówcą motywacyjnym, który bardzo ładnie opowiada niekiedy bardzo wielkie truizmy. Szczęścia nikogo nie nauczy, ale przynajmniej przypomni, że warto o nie się starać.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz lekkie, przyjemne dokumenty
– Pozytywne myślenie uważasz za rzecz ważną

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz gdzieś brazylijskich surferów
– Polskich, francuskich, niemieckich też. Surinamskich również!

Michał Zacharzewski

Happy, 2011, reż. Roko Belic

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.