Małżowina

To pierwszy film w karierze Wojciecha Smarzowskiego. Choć może film to zbyt wiele powiedziane – Małżowina została zrealizowana na zlecenie TVP i wyświetlona w paśmie przeznaczonym dla Teatru Telewizji. Ponadto nie przypomina późniejszych produkcji reżysera. Nie jest tak ostra, tak wyrazista, tak dynamiczna. Porusza też zupełnie inne tematy – opowiada bowiem o wyobcowaniu i jałowości życia. O niemocy twórczej i cierpieniach inteligenta.

Małżowina opowiada o młodym, przeciętnym mężczyźnie (Marcin Świetlicki), niejakim M., który w przeszłości napisał powieść, ale teraz chce napisać drugą. Do wynajętego bieda-mieszkania prowadzi go starsza kobieta, która bełkocze coś niezrozumiale i prowadzi go przez rząd podobnych do siebie ulic i podwórek. W zaniedbanej starej kamienicy bohater próbuje się skupić, ale nie może. Ciągle coś mu przeszkadza. Hałas z podwórza, skrzypiące drzwi szafy, bulgocząca woda w łazience.

Mieszkanie pozwala mu podsłuchiwać sąsiadów i cieszyć się dekadencką samotnością, którą przerywają odwiedzający go kumple dekadenci (Maciej Maleńczuk, Muniek Staszczyk). Panowie oczywiście piją, bo co mogą robić mężczyźni o artystycznych duszach w bieda-mieszkaniu? W Małżowinie brakuje szybszej akcji oraz lepszych wykonawców. Wiele scen niepotrzebnie ciągnie się w nieskończoność, z kolei naturszczycy o znanych nazwiskach nie przekonują i wypadają słabiej niż pojawiający się w drugoplanowych rolach zawodowi aktorzy.

Małżowina to taki polski Barton Fink. Facet siedzi w obdrapanym mieszkaniu, ma napisać powieść, za ścianą żule się awanturują, a on myśli. Myśli, myśli i niewiele jest w stanie wymyślić, gdyż cierpi na niemoc twórczą. Kogo taka tematyka interesuje, a w dodatku lubi artystyczne eksperymenty i intelektualno-filozoficzne zabawy, nie zawiedzie się. Fanom Wołynia czy Kleru Małżowina nie ma wiele do zaoferowania…

Zobacz, jeśli:
– Chcesz zobaczyć pierwszy film Smarzowskiego
– Lubisz Maleńczuka i Świetlickiego

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na mocne kino
– Alkoholizujący się bohaterowie cię nie kręcą

Michał Zacharzewski

Małżowina, 1998, reż. Wojciech Smarzowski, wyst. Marcin Świetlicki, Maciej Maleńczuk, Elżbieta Jarosik, Muniek Staszczyk, Krystyna Rutkowska-Ulewicz, Mirosław Zbrojewicz, Marian Dziędziel, Robert Gonera, Arkadiusz Jakubik

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Małżowina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.