Człowiek

Proste środki bywają najlepsze. Dowodzi tego Człowiek, długi, ponaddwugodzinny dokument autorstwa Yanna Arthusa-Bertranda. To obraz współczesnego człowieka, jego życia, pragnień, marzeń, lęków. Rzecz idealna, by spakować i wysłać w kosmos jako naszą wizytówkę. Oczywiście pod warunkiem, że dołączy się tłumacza.

Człowiek składa się z dwóch przeplatających się motywów. Jednym są przepiękne sfilmowane obrazy krajobrazów i ludzkich skupisk, karawany ciągnącej przez pustynię, bazaru w jednym z krajów trzeciego świata czy rozmaitych, nie zawsze oczywistych rytuałów. Drugim są ludzie mówiący do kamery o swoich najskrytszych uczuciach, o życiu, śmierci, miłości, szczęściu, rozmaitych dramatycznych momentach życia. Stoją w pustym pomieszczeniu, na czarnym tle. Jakiż to kontrast z bajecznie kolorowymi ujęciami życia!

Reżyser sporo się napracował. W ciągu dwóch lat przeprowadził około 2000 rozmów z ludźmi ze wszystkich stron świata. Wybrał z nich zaledwie garstkę i umiejętnie zmontował, pokazując najbardziej niezwykłe momenty życia. Te przepełnione szczęściem i te tragiczne, niemal zawsze przełomowe. Uświadamiają nam, że ludziom różnie się wiedzie, różnych rzeczy doświadczają. Często takich, których inni nigdy nie doświadczą.

Człowiek to jeden z tych filmów, które śmiało można pokazać w szkole i potraktować jako przyczynek do głębszej dyskusji. Yann Arthus-Bertrand za pomocą bardzo prostych środków trafia do widza. Uczy wrażliwości, zwracania uwagi na problemy innych ludzi, patrzenia na świat z innej perspektywy. Szkoda, że ta lekcja na długo nie wystarczy. Przyzwyczailiśmy się do innego myślenia, innego funkcjonowania w naszej rzeczywistości. Wystarczy wejść do sieci, by uświadomić sobie, że szambo znów wybiło.

PS. W sieci można znaleźć kilka wersji tego filmu. Krótszych, skupiających się na innych problemach. Są dostępne n YouTube.

Zobacz, jeśli:
– Masz ponad dwie godziny
– Umiesz słuchać innych ludzi

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie masz ochoty na wzruszenia
– Cierpisz na alekstymię

Michał Zacharzewski

Człowiek, Human, 2015, reż. Yann Arthus-Bertrand

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.