Instrukcja dla pań sprzątających

Pecha miała Lucia Berlin. Za życia nigdy nie zakosztowała sławy. Dostała parę nagród, między innymi American Book Award, ale jej książki po prostu się nie sprzedawały. Dopiero wydany pośmiertnie zbiorek jej najlepszych opowiadań, zatytułowany Instrukcja dla pań sprzątających, odniósł spektakularny sukces.

Zbiorek zawiera kilkadziesiąt tekstów z różnych lat, w większości inspirowanych życiem autorki. A te miała zwyczajno-niezwyczajne. Mieszkała w Chile, w Meksyku i w Stanach Zjednoczonych, miała trzech mężów i czterech synów, parała się różnymi zawodami. Była oczywiście sprzątaczką, ale też nauczycielką, telefonistką oraz pracownicą szpitala. Przez znaczną część życia zmagała się z nałogiem alkoholowym. Jej teksty to takie migawki z tego właśnie życia. Często podkręcone, zmienione, nieubiegające się o miano pamiętnika, ale pokazujące prozę życia.

Ktoś choruje w rodzinie, ktoś inny umiera, ktoś czuje się strasznie samotny. Tu koleżanka ma romans w pracy, tam pojawia się atrakcyjny muzyk, gdzie indziej ciąg alkoholowy zmusza do ustawienia się pod sklepem o ósmej rano. Problemy z rodziną, z przyjaciółmi, zwykłe, ludzkie obserwacje, wspomnienia dziadka, który kazał sobie wyrwać wszystkie zęby. W Instrukcji dla pań sprzątających jest wszystkiego po trochu. Autorka opisuje życie takim, jakie jest, strasznym i śmiesznym jednocześnie.

Na pewno nie jest to łatwa pozycja. To nie są efektowne opowiadania okraszone puentą, pełne błyskotliwych żartów i fascynujących postaci. Niektóre wręcz zlewają się ze sobą, napisane w tym samym stylu, dotyczące tych samych ludzi i problemów. Dlatego Instrukcja dla pań sprzątających to pozycja, którą trzeba się delektować, czytając jedno opowiadanie dziennie. A przed zakupem warto jedno przeczytać w księgarni. By wiedzieć, w czym rzecz.

Joel

Instrukcja dla pań sprzątających
Autor: Lucia Berlin
Tytuł oryginalny: A Manual for Cleaning Ladies
Wydawnictwo: W.A.B.
Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.