Śpiewnik praw człowieka

Dokumenty mają tę niezwykłą cechę, że potrafią przypomnieć ludzi, o których zapomniała historia, wyciągnąć ich na światło dzienne niczym magik królika z kapelusza. Nie inaczej jest ze Śpiewnikiem praw człowieka. Półgodzinny film Leszka Staronia opowiada o Adamie Macedońskim i jego działalności na rzecz popularyzacji Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Adam Macedoński urodził się w 1931 roku we Lwowie. Wojnę spędził w Krakowie, gdzie jako licealista współtworzył Ruch Oporu AK. Po zdaniu matury rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych, jednak UB mocno utrudniała mu naukę. Jedną z przyczyn było nawiązanie współpracy między innymi z Przekrojem i przygotowywanie satyrycznych rysunków krytykujących tak rząd, jak i ustrój.

Pod koniec lat sześćdziesiątych podczas juwenaliów poznał działacza Komunistycznej Partii Włoch, który zaprosił go do swojego kraju, gdzie współorganizował wystawę rysunku satyrycznego. Władze jakimś cudem zezwoliły mu na wyjazd. Macedoński nie tylko zachwycił się nieznanym sobie krajem, ale i popularnym tam folksongiem. Po powrocie do Polski założył Międzynarodowe Studio Folksongu, w ramach którego przez kolejnych dziesięć lat zbudował aż 360 koncertów. Na niemal każdym – w formie muzycznej – przypominał o prawach człowieka. Uświadamiał Polakom, że one istnieją.

Dokument Śpiewnik praw człowieka skupia się na właśnie tej części jego życia. Przy okazji pokazuje Macedońskiego, jak w oddziale IPN w Wieliczce przegląda swoją teczkę, a więc materiały, które zgromadziło na niego komunistyczna władza. Okazało się, że był inwigilowany i podejrzewany o działalność antypaństwową. Nawet opowiadanie o prawach człowieka uchodziło za szkodliwe…

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się historią PRL
– Nie słyszałeś o Macedońskim

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz ciekawych rozmów z wieloma świadkami historii
– Nie lubisz dokumentów, w których niewiele się dzieje

Michał Zacharzewski

Śpiewnik praw człowieka, 2018, reż. Leszek Staroń

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.