Popatrz na mnie

Nie każda dziewczyna rodzi się modelką, nie każdy facet może być Kenem albo Bieberem. Niektórzy rodzą się przeciętni. Inni wręcz brzydcy, mają nieciekawe rysy twarzy, wyłupiaste oczy, odstające uszy, potężny pieprzyk na policzku. Albo sporą nadwagę bez możliwości jej zrzucenia. Lolita uważa, że taka nadwaga jest dyskwalifikująca…

Oczywiście można się zastanawiać, dlaczego Lolita – bohaterka filmu Popatrz na mnie Agnès Jaoui – tak właśnie myśli. W końcu na świecie jest wiele przebojowych i zadowolonych ze swojego wyglądu dziewczyn, które również nie należą do osób szczupłych. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest ojciec dziewczyny, ceniony pisarz i szanowany wydawca. Mężczyzna kompletnie nie zauważa swojej córki. Nie interesuje się jej życiem. Skupia się głównie na sobie.

Lolita oczywiście usiłuje zwrócić na siebie uwagę. Robi to jednak w sposób konwencjonalny. Ot, pobiera lekcje śpiewu u niejakiej Sylvii, która również nie jest szczególnie zainteresowana swoją podopieczną (przynajmniej do czasu, gdy dowiaduje się, kim jest jej ojciec). Nawet Sebastian, chłopak Lolity, wydaje się nieco zagubiony i chwilami nie bardzo wiadomo, dlaczego w ogóle się z nią spotyka.

Popatrz na mnie to nie tylko film o zakompleksionej dziewczynie, ale i o wyzwaniu, jakim dla nowego pokolenia jest bunt. Młodzi ludzie coraz częściej są wygodni i nie mają ochoty walczyć o swoje. Płyną przed siebie lub poddają się władzy autorytetów. A autorytety zaś… coraz częściej myślą tylko o sobie. Tak jak ojciec Lolity, który nie dostrzega nikogo. Ciekawy, niebanalny film!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz francuskie dramaty obyczajowe
– Jesteś fanem kina Agnès Jaoui

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz, że panna sama jest sobie winna
– W ogóle nic nie uważasz, bo co cię obchodzi jakaś otyła Francuzka

Michał Zacharzewski

Popatrz na mnie, Comme une image, 2004, reż. Agnès Jaoui, wyst. Marilou Berry, Agnès Jaoui, Laurent Grévill, Jean-Pierre Bacri, Virginie Desarnauts

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.