Modelka (2011)

Wiele młodych dziewczyn na pewnym etapie życia marzy o karierze w modelingu. Każda z nich chce podbić wybiegi, a potem przebić się do prasy. Uchodzić za skończoną piękność, zarabiać kupę kasy. Niestety, życie modelek wygląda trochę inaczej niż w kolorowych czasopismach. Jest trudne, nawet bardzo trudne, o czym opowiadało już wiele filmów (choćby fabularna Modelka). Teraz przyszła pora na dokument…

Bohaterka Modelki, amerykanka Ashley jest skautem. Wyszukuje młode dziewczyny na Syberii i wysyła je do pracy w Japonii. Właśnie trafiła do Nowosybirska, ponurego industrialnego miasta, z którego aż chce się uciekać. W cuchnącej potem sali gimnastycznej miejscowej szkoły paradują półnagie trzynastolatki. Każda z nich zostaje poddana surowej ocenie i dowiaduje się, że szans na sukces nie ma. Dopiero Nadja wpada kobiecie w oko. Jest wychudzona, nieco odrealniona, w dodatku wygląda na młodszą niż jest w rzeczywistości. W Japonii ma szansę się spodobać.

Czemu rodzice zgadzają się, by ich córka wyjechała sama do Japonii, trafiła w ręce obcych ludzi, o których niewiele wiedzą? Bo to dla niej szansa. Dla niej i dla nich. Przeciętna modelka w Tokio w miesiąc zarabia tyle, co oni w ciągu roku. W dodatku ma szansę liznąć wielkiego świata, nauczyć się języków, może nawet zdobyć wykształcenie. Nawet jeśli po kilku latach wróci do ojczyzny, do rodzimego Nowosybirska, będzie miała znacznie lepsze perspektywy niż jej koleżanki i koledzy z klasy.

Nadja nie ma łatwo za granicą. W Japonii jest właściwie sama. Nie rozumie języka, nie zna realiów, a kolejne sesje zdjęciowe się nie odbywają, powiększając jej dług wobec agencji. Jej coraz gorsza kondycja psychiczna zostaje zestawiona z wręcz mistycznym optymizmem jej przedstawicieli, którzy uważają, że panna ma wielkie szczęście, musi tylko wziąć się do pracy. Dokument Modelka świetnie pokazuje to, jak wygląda rzeczywistość setek młodych dziewcząt próbujących kariery w modelingu. Szkoda tylko, że właściwie nic nowego nie mówi. Pokazuje to, co wiadomo od dawna. Ale może pewne rzeczy należy powtórzyć sto razy, by ludzie przejrzeli na oczy?

Zobacz, jeśli:
– Chcesz zostać modelką
– Kochasz świat mody

Odpuść sobie, jeśli:
– Dobrze wiesz, że życie modelek fajnie nie jest
– Uważasz Japończyków za normalnych 😉

Michał Zacharzewski

Modelka, Girl Model, 2011, reż. David Redmon, Ashley Sabin

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.