Wojna na haju

Generałowie dowodzący armiami bardzo szybko odkryli, że ich żołnierze znacznie skuteczniej walczą, kiedy są szczęśliwi. W przeszłości pozwalano im więc gwałcić i rabować, zapewniano również dostęp do alkoholu. Kiedy charakter wojen zmienił się, zaczęto walczyć o poprawę aprowizacji, lepszy sprzęt i wygodniejsze mundury. Jednak żołnierze wciąż byli zmęczeni, zziębnięci, niekiedy zrozpaczeni śmiercią towarzyszy lub przerażeni czekającym ich losem. Potrzeba było czegoś więcej.

Film dokumentalny Wojna na haju przygląda się substancjom chemicznym wykorzystywanym przez armie. Prace nad nimi rozpoczęły się już na początku XX wieku, kiedy to zaczęto wykorzystywać kokainę do zwiększenia odporności na choroby tropikalne. Pruscy generałowie korzystali z niej, by wytłumić potrzebę snu, francuscy woleli zapewnić swoim ludziom alkohol (w czasie pierwszej wojny światowej aż 60% wyprodukowanego nad Loarą wina trafiało do żołnierzy).

Prawdziwy boom farmakologiczny rozpoczął się tuż po pierwszej wojnie. W wielu krajach na szeroką skalę badano coraz to nowsze środki symulujące. Przydały się. Niemcy podczas blitzkriegu korzystali z amfetaminy i dopiero podczas kampanii francuskiej zetknęli się z jej skutkami ubocznymi. Z kolei o przebiegu bitwy o Anglię mogła zadecydować metedryna. Kolejne wojny – między innymi ta w Wietnamie – upłynęły pod znakiem LSD.

Substancje tego typu według twórców Wojny na haju stosuje się do dziś. Żołnierze walczący w Iraku przyjmowali aż 27 różnych środków. Narkotyki pozbawiały ich rozterek moralnych, ograniczały potrzebę snu, eliminowały zmęczenie i ból, poprawiały humor. Na pewno przydały się na wojnie. Problem w tym, że później wielu uzależnionym żołnierzom nie pomaga nikt.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się tematyką
– Szukasz czegoś, by zaskoczyć kumpli na imprezie

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na wskazówki przed wyjazdem na placówkę

Michał Zacharzewski

Wojna na haju, War on Prescription, 2014, reż. Stéphane Benhamou

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.