Jaskiniowiec

To dziewiąty tom kryminalnej serii zatytułowanej William Wisting. Serii o tyle nietypowej, że stoi za nią prawdziwy gliniarz. Jorn Lier Horst do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, regionu położonego na południe od Oslo. Pisać zaczął dziewięć lat wcześniej i robi to na tyle sprawnie, że dziś nie musi już spędzać całych dni na komisariacie. Wymyśla więc kolejne śledztwa na potrzeby swoich książek.

Cykl William Wisting ma jeszcze jedną cechę charakterystyczną. Otóż historia zawsze rozpada się na dwa wątki, które – jak sądzę po Psach gończych – pod koniec powieści się łączą. Jednym zawiaduje tytułowy gliniarz, William Wisting, drugim jego córka Line, dziennikarska pracująca w lokalnej gazecie. W Jaskiniowcu to właśnie ona zaczyna interesować się mężczyzną, który mieszkał zaledwie trzy domy dalej. Zmarł przed telewizorem, jednak był na tyle samotny, że jego ciało znaleziono dopiero po czterech miesiącach. Line próbuje ustalić, jakim był człowiekiem i co sprawiło, że żył właściwie poza światem.

Jej ojciec tymczasem dostaje sprawę ciała odnalezionego podczas wycinki prowadzonej na farmie choinek. Ciała, które również swoje przeleżało, a należało prawdopodobnie do zagranicznego turysty. W jego kieszeni zostaje znaleziony niezwykły ślad, który pchnie śledztwo w zupełnie innym kierunku niż wszyscy początkowo się spodziewali. Oba wątki – Line i Williama – toczą się w tym samym czasie, a autor przeskakuje pomiędzy nimi. I tu ujawnia się kolejna cecha charakterystyczna prozy Jorna Liera Horsta. Krótkie rozdziały. Niektóre z nich mają raptem cztery strony. W całej książce jest ich ponad osiemdziesiąt.

Jaskiniowiec to ponoć jedna z najlepszych powieści norweskiego autora. I nie da się ukryć, że została porządnie napisana, że wciąga i trzyma w napięciu. Chwilami jest przegadana, kiedy indziej opisy zajmują zbyt wiele miejsca, ale miłośnicy kryminałów powinni być zadowoleni. To, że to tom dziewiąty, nie ma większego znaczenia. Znajomość z rodzina Winstingów można zacząć od dowolnego tomu.

Joel

Jaskiniowiec, Jorn Lier Horst

Polub nas na Facebooku.

 

Jedna uwaga do wpisu “Jaskiniowiec

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.