Marihuana na receptę

Żarciki na bok. Marihuana na receptę to poważna sprawa. W wielu miejscach na świecie została uznana za lek i dopuszczona do sprzedaży. W innych wciąż uchodzi za produkt kontrowersyjny, którego działanie lecznicze nie zostało jeszcze odpowiednio przebadane, a o efektach ubocznych można mówić długo i namiętnie. Dokument Marihuana na receptę przygląda się bliżej sprawia. Pokazuje tak chorych, jak i lekarzy i naukowców.

Pewna kilkuletnia dziewczynka choruje na padaczkę lekooporną. Miewała nawet sto ataków dziennie, skutkiem czego zatrzymała się w rozwoju. Cierpiała. Jej rodzice zdecydowali się zastosować wyciąg z konopi indyjskich. Zadziałało. Dziś ataki są znacznie rzadsze, a mała powoli nadrabia zaległości. Czuje się znacznie lepiej. I niczego nie pali. Marihuanę można bowiem podawać pod postacią skrętów, ale i pigułek czy olejków.

Co jest skuteczniejsze? No właśnie – choć leki na bazie mariuhany cieszą się coraz większą popularnością, wciąż są dla naukowców tajemnicą. Udowodniono już, że łagodzą przewlekłe bóle, zwalczają u myszy niektóre odmiany raka, sprawdzają się w walce ze stwardnieniem rozsianym. Nie zawsze jednak, gdyż ich obecną skuteczność – w zależności od choroby – szacuje się na około pięćdziesięciu procent. Kiedy są skuteczne, a kiedy nie? W jakiej formie działają najlepiej? Jakie odmiany marihuany należałoby stosować? Pytań są tysiące.

I to chyba główny problem związany z marihuaną. O jej szkodliwym działaniu można by długo opowiadać. Właściwości zdrowotne też robią się znane, ale wymagają dalszych badań. Wieloletnich. Prowadzi je obecnie kilkadziesiąt laboratoriów z całego świata. Kiedyś się zakończą, kiedyś zostaną opracowane jednorodne leki, a następnie dopuszczone do sprzedaży poprzez te same procedury, jakie stosuje się do innych medykamentów. Na razie to wciąż bardziej ziółka niż sprawdzone i dobrze znane lekarzom pigułki.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się medyczną „trawką”
– Liczysz na przełom w leczeniu wielu chorób

Odpuść sobie, jeśli:
– Wolałbyś dokument o skrętach (sprawdź Rolling Papers)

Michał Zacharzewski

Marihuana na receptę, Cannabis sur ordonnance, 2017, reż. Raphael Hitier

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.