O krok od sławy

Gwiazda wychodzi na scenę i zaczyna śpiewać. Oczy całej publiczności skupione są tylko na niej. Na jej gestach, mimice, głosie. Cały świat wokół przestaje istnieć. Ale przecież gdzieś za nią, często z boku, stoi chórek. Grupka ludzi, najczęściej kobiet, bez których koncert pewnie by się nie udał. Choć są niezwykle utalentowane, być może nigdy nie wyjdą z cienia…

To właśnie im poświęcił swój film Morgan Neville. O krok od sławy to rasowy dokument, na który składają się fragmenty koncertów, materiały archiwalne i stare nagrania, a także rozmowy z osobami związanymi z branżą muzyczną. Obok największych współczesnych gwiazd, takich jak Mick Jagger, Steve Wonder czy Bruce Springsteen, usłyszymy właśnie chórzystów. Ludzi kompletnie anonimowych, którzy odcisnęli swoje piętno na wielu przebojach. Chyba tylko Darlene Love znalazła swoje miejsce w Rock and Roll Hall of Fame.

Kim jest Darlene Love? Ano właśnie – mało kto ją zna. Na śpiewaniu nigdy się nie dorobiła, jeszcze kilkanaście lat temu żyła ze sprzątania oraz załatwionych po znajomości fuch (zagrała na przykład we wszystkich częściach Zabójczej broni). W latach sześćdziesiątych współpracowała z czołowym ówczesnym producentem, Philem Spectorem, i jej głos znali niemal wszyscy. Love, jak wiele kobiet w tej branży, była córką pastora i pochodziła z bardzo muzykalnej rodziny.

Oczywiście nie tylko ona pojawia się w filmie. Jest więcej kobiet, które nigdy nie zrobiły kariery, bo miały nieodpowiedni kolor skóry lub nie znały odpowiednich ludzie. Wiele z nich pracowało za grosze w koszmarnych warunkach, było upokarzanych przez producentów. O krok od sławy to hołd im złożony, a jednocześnie próba spojrzenia na branżę od zupełnie innej strony. Oscar za najlepszy dokument 2013 roku nie dziwi. Ten film na to zasłużył. Nawet bardziej niż późniejszy o rok Citizenfour czy nawet Amy.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się branżą muzyczną
– Śpiewasz w chórkach
– Lubisz dobre dokumenty

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz gdzieś wyjców

Michał Zacharzewski

O krok od sławy, Twenty Feet From Stardom, 2013, reż. Morgan Neville

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.