Pierwszy oddział: Moment prawdy

Bardziej ciekawostka niż zwyczajny film. No bo trudno za zwyczajny film uznać rosyjsko-japońskie anime osadzone w realiach drugiej wojny światowej i poprzecinane wypowiedziami weteranów wojennych, psychologów i historyków. Początkowo koncentrują się oni na wyjaśnianiu pojęć takich jak naloty lotnicze czy zespół stresu pourazowego, potem jednak przechodzą do opowieści o tajnych broniach Hitlera i próbach ściągnięcia sojuszników z innego wymiaru.

Bo w sumie o inny wymiar w Pierwszym oddziale: Momencie prawdy chodzi. Początek obrazuje wybuch wojny – uwagę zwraca brak Polski na mapie – i powstanie tajnej sowieckiej jednostki mającej na celu eksplorację tego wymiaru. Z chaosu niejasnych i niezwiązanych ze sobą scen wyłania się historia młodej dziewczyny, czternastoletniej Nadii, która na skutek wstrząsu mózgu zyskuje niezwykłe moce. Otóż oprócz zwykłej umiejętności jasnowidzenia potrafi również przewidywać tak zwane momenty prawdy, czyli decydujące chwile bitew. Jej przeciwnikiem staje się oficer SS, który stara się przywrócić do życia Krzyżaków (tak, tych spod Grunwaldu) oraz okrutnego barona von Wolffa.

Fabułę można uznać za naciąganą, ale ma swoją wewnętrzną logikę i klimat. Opowiadana jest za pomocą szeregu mniej lub bardziej dynamicznych epizodów. Obserwujemy efektowne walki na kije i miecze (z obowiązkowym lataniem w powietrzu), dynamiczne pościgi po dachach pociągów czy ataki konnicy. Pojawia się też i nowoczesny sprzęt, samoloty, czołgi, a także Sputnik 01, za pomocą którego Nadia odwiedza alternatywny wymiar.

Pierwszy oddział: Moment prawdy ogląda się z zainteresowaniem, ale i z dystansem. Pomysł włączenia wypowiedzi żywych ludzi zaskakuje i nie do końca się sprawdza. Same animacje są na przeciętnym poziomie, typowym dla azjatyckich produkcji. Jasne, przyjemnie jest zobaczyć nasz europejski konflikt w dalekowschodniej kreskówceoraz przypomnieć sobie o mrzonkach hitlerowców. Tyle że mogło to zostać zrobione o wiele lepiej.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz produkcje anime
– Cenisz rosyjskie kino wojenne

Odpuść sobie, jeśli:
– Inne wymiary to dla ciebie stek bzdur
– Propagandy nie znosisz

Michał Zacharzewski

Pierwszy oddział: Moment prawdy, Fâsuto sukuwaddo, reż. Yoshiharu Ashino, Misha Shprits, Aljosha Klimov

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Pierwszy oddział: Moment prawdy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.