Handlarze złudzeń

Pewnie nieraz widziałeś w telewizji eksperta. Ten schludnie odziany człowiek wypowiadał się na ważne tematy – szkodliwości papierosów elektronicznych, przyczyn powstawania smogu, skutków wieloletniego przyjmowania antykoncepcji, ubocznych działań obowiązkowych szczepionek czy chociażby faktu pogwałcenia konstytucji przez nasz rząd. Kto wie, może nawet mu uwierzyłeś. Pytanie tylko, czy nie był handlarzem złudzeń, lobbystą sprzedającym ci fałszywy obraz świata na zlecenie swojego pracodawcy.

O lobbystach opowiadał bardzo dobry film Sama przeciw wszystkim. Handlarze złudzeń podejmują ten sam temat, tyle że w wersji dokumentalnej. Zjawisko to opisują na podstawie działań korporacji w dwóch branżach: tytoniowej oraz wydobywczej, zanieczyszczającej środowisko substancjami wywołującymi globalne ocieplenie. Uważasz, że owe ocieplenie to mit? W końcu sam prezydent Duda z niego żartował! Cóż, obaj padliście ofiarami lobbystów. Jeden na stu naukowców badających to zjawisko ma wątpliwości co do jego istnienia.

Przez długie lata za jedną z podstawowych przyczyn pożarów uważano papierosy. Człowiek zasypiał z fajką w garści, ta spadała na kanapę zrobioną z łatwopalnych elementów – i nieszczęście gotowe. Koncerny tytoniowe za pomocą swoich lobbystów wymusiły na producentach mebli wykorzystanie materiałów, które tak łatwo się nie palą. A że są bardzo szkodliwe i wywołują raka? Cóż, to tylko kolejny dowód na to, że papierosy wcale nie są takie złe. Skoro może ci zaszkodzić kanapa…

Handlarze złudzeń skupiają się na mechanizmach działania korporacji oraz zatrudnianych przez nich lobbystach. Pokazują ich wypowiedzi, zderzają z faktami, z opracowaniami z czołowych magazynów naukowych. No i podważają kompetencje. My dziś wciąż jesteśmy na tyle głupi, by bardziej wierzyć zalanej łzami matce albo dowcipkującemu „fachowcowi” z fundacji sponsorowanej przez korporacje niż naukowcowi, który bada dane zjawisko od lat. Po tym filmie może się to zmieni… u tych nielicznych, którzy go zobaczą.

Wojciech Kąkol

Handlarze złudzeń, Merchants of Doubt, reż. Robert Kenner

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.