The Hacker Wars

W powszechnej opinii hakerzy nie są fajni. Tworzą wirusy, które psują nasze komputery. Próbują obrobić nas lub zmusić do zapłacenia haraczu. Włamują się do naszych firm, na nasze konta, albo po prostu obrabiają nasze banki. Zarabiają naszym kosztem masę kasy i skutecznie utrudniają nam życie. Jednak o nich The Hacker Wars nie opowiada. Dokument Vivien Lesnik Weisman skupia się na hacktivistach z grup takich jak Anonymous, czyli ludziach, których celem jest walka z nieuczciwymi rządami i ich nadużyciami.

The Hacker Wars przypomina chwilami laurkę dla tych odważnych ludzi, którzy ryzykują dla nas więzieniem. Dla nas, bo walczą o nas. Taki Andrew Auernheimer – pseudonim Weev – włamał się na serwery amerykańskiej firmy AT&T między innymi po to, by udowodnić, jak słabe ma ona zabezpieczenia. Nie kradł. Jedynie ujawniał dokumenty. Mimo to został schwytany i skazany na kilka lat więzienia. Śledzimy więc jego przygotowania do odsiadki, ostatnią imprezę dla przyjaciół, pożegnanie z bliskimi. Kary więzienia spadły też na Barretta Browna i Jeremy’ego Hammonda.

Jasne, wszyscy mieli powody, by działać. Rządy pozwalają sobie na coraz więcej, coraz więcej ukrywają też przed obywatelami. Wielkie korporacje dopuszczają się naruszeń prawa, o których mało lub też w ogóle się nie mówi. Film przywołuje niektóre odkryte przez nich sprawy, jednak nie jest im poświęcony. To spora wada. Po obejrzeniu The Hacker Wars człowiek może nawet nie wiedzieć, co tak naprawdę nie podoba się hacktivistom, co chcą zmienić i dlaczego rządy z nimi walczą. Obiektywizm? Tego słowa Vivien Lesnik Weisman zapewne nie słyszała.

The Hacker Wars sprawdza się jednak jako portret środowiska. Efektownie sfilmowany, dobrze zmontowany, pulsujący obrazami i muzyką. Gadające głowy siłą rzeczy pojawiają się, ale nie dominują nad innymi obrazami. Opowiadają o tym, co robią i w jaki sposób są zwalczani. Warto posłuchać o ich działaniach, dać się zachęcić do śledzenia tego, co ujawniają. Wiele z tych informacji nigdy nie dociera do prasy. A na pewno składają się na obraz naszego życia w XXI wieku.

Wojciech Kąkol

The Hacker Wars, reż. Vivien Lesnik Weisman

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.