Kurt Vonnegut: Listy

zdalaCzytanie cudzych listów jest niegrzeczne, to po pierwsze. Po drugie, epistoły są formą ginącą, bo ludzie nie piszą już listów, nie piszą nawet maili… Messengery i SMS-y wyrugowały te archaiczne formy komunikacji, umożliwiając szybki, precyzyjny kontakt, nieraz w czasie rzeczywistym. Dlatego takie tomiszcza jak Listy Vonneguta są archaizmem. Archaizmem, który ciekawie się czyta.

Autor zmarł w 2007 roku. Korespondował z przyjaciółmi, wydawcami oraz swoimi dziećmi praktycznie rzecz biorąc do śmierci. Z listów obejmujących okres od lat wojennych po niemal współczesne wyłania się obraz życia pisarza, jego przeżyć osobistych (bombardowanie Drezna i niemieckie obozy jenieckie, dwa małżeństwa oraz bolesny rozwód, narodziny dzieci, choroby, zgony bliskich) oraz przede wszystkim zawodowych (pierwsze publikacje opowiadań, trudności finansowe, próby sprzedaży książek, wykłady, a potem wreszcie pierwsze sukcesy). Dowiadujemy się, że życie pisarza wcale nie jest łatwe, że talent jest rzeczą ulotną, poznajemy jego przyjaciół, poglądy na wiele spraw, przemyślenia.

Wiele uwag Vonneguta jest błyskotliwie celnych, nie brakuje też tekstów zabawnych, wręcz humorystycznych. Całość ma jednak wartość przede wszystkim biograficzną. Kto nie zna Vonneguta, nie czytał go lub zrobił to z niechęcią, raczej nie ma czego tu szukać. Bo bez niego listy owe nie mają większej wartości, nie są ani dobrym obrazem epoki, ani zbiorem mądrości życiowych. To po prostu listy…

Joel

Kurt Vonnegut: Listy, Wydawnictwo Albatros

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.