Zakochany duch

zdalaKsiążki Jonathana Carrolla czytałem pewnie z 20 lat temu. Niewiele dziś z nich pamiętam – wydaje mi się, że Kraina Chichów czy Zaślubiny patyków oczarowały mnie magiczną atmosferą, wszystkimi tymi niezwykłościami, przy których gadające psy były jedynie nic nie znaczącym wtrętem. Dlatego wdzięczny jestem pewnemu niespokojnemu duchowi za to, że podrzucił mi Zakochanego ducha. To ciekawa lektura, chociaż z czasem robi się jak woda w Wiśle – zdecydowani zbyt mętna.

Ben miał wypadek. Uderzył głową w chodnik i powinien był umrzeć, ale go odratowali. Potem rozstał się ze swoją dziewczyną. Łączą ich już tylko wspomnienia oraz pies, którym na zmianę się opiekują. Lecz oto na scenę wkracza pewien duch. Początkowo nikt go nie widzi poza psem, który jednak nie chce strzępić sobie języka i ucinać z nim pogawędek. Z czasem pojawiają się kolejne osoby dramatu. Kobieta, która powinna umrzeć, a jednak przeżyła wypadek, tajemniczy i wyjątkowo brutalny włóczęga, wreszcie kilka innych, coraz dziwniejszych postaci. Bohaterowie cofają się w swoją przeszłość, walczą z upiorami, rozmawiają ze zwierzętami. Przepoczwarzają się szukając sensu życia, miłości, wiary. Wszystko to przypomina filmy Davida Lyncha

Ktoś powiedziałby, że to dobra książka, obyczajowo-filozoficzna przypowieść o miłości, oddaniu, podejmowaniu ważnych decyzji oraz o śmierci. Ktoś inny dodałby, że powieść zdominował chaos, że wątki przeplatają się i nikną, prowadząc na manowce. Że autor sam nie wiedział, co chciał osiągnąć, więc połączył ze sobą niepasujące sceny, zamieszał i wypluł całość na papier, pozostawiając czytelnika zaskoczonego i skonsternowanego. I chyba każda z tych teorii jest prawdziwa.

Fani Carrolla śmiało mogą sięgać po tę książkę. Osobom, którzy nie znają jego twórczości, polecam jednak wcześniejsze dzieła. Mam wrażenie, że były bardziej przystępne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.