
Czwarty, ostatni sezon brytyjskiego serialu kryminalnego Morderca z Whitechapel powtarza układ sezonu trzeciego. Znów mamy sześć odcinków podzielonych na trzy sprawy, po dwa epizody na jednego mordercę. Do tego ciągnące się przez całą odsłonę wątki główne, w tym przynajmniej jeden rodem z horroru. Okazuje się bowiem, że na komisariacie straszy. Ale… czy to możliwe?
Sprawy nie mają wiele wspólnego z dawnymi przestępstwami, choć pewne podobieństwa daje się zauważyć i stąd praca prowadzona w archiwum przez Buchana ma swoje przełożenie na przebieg kolejnych śledztw. Pierwsze z nich dotyczy śmierci włóczęgi, w przeszłości szpiega obcego wywiadu, który torturował jednego z agentów MI6. Agencja obawia się, że ów agent postradał zmysły i postanowił wyrównać rachunki.
Drugie śledztwo dotyczy ofiar obdzieranych ze skóry; twarz jednego z nich ląduje na wystawie sztuki nowoczesnej. W śledztwie pomaga dziewczyna z Polski, prywatne miłośnicza tatuaży. Trzecia i ostatnia sprawa związana jest z ciałem znalezionym w kanałach pod Whitechapel. Zostało ono pozbawione kilku ważnych organów. Krążą legendy, że żyją tam potwory, które żywą się ludźmi, ale detektywi nie wierzą w takie bajki. Szukają rzeczywistego mordercy.
Sezon na pewno nie jest gorszy od poprzednich. Śledztwa są co najmniej równie ciekawe, choć czuć tutaj, że twórcy za wszelką cenę starali się wodzić widzów za nos. Wprowadzili ciut więcej humoru, cały wątek „ducha”, romantyczne kombinacje między bohaterami. W ten sposób przełamali schematy znane z poprzednich sezonów. Mnie to odpowiadało. Widzom chyba nie do końca, skoro na tym historia Mordercy z Whitechapel się zakończyła. To był niezły, choć dość oldschoolowy serial.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz ten serial
– Kochasz brytyjskie kryminały
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz seriali mrocznych
– Liczysz na porządne zakończenie serii
Michał Zacharzewski
Morderca z Whitechapel, Whitechapel, 2013, wyst. Rupert Penry-Jones, Phil Davis, Steve Pemberton, Alex Jennings, Sam Stockman, Claire Rushbrook, Christopher Fulford, Daniel Caren, George Rossi, Christopher Fulford, Johnny Harris, Daisy Beaumont, Daisy Beaumont, Angela Pleasence, Mandeep Dhillon, John Hodgkinson, Magdalena Korpas, Damian Dudkiewicz, David Gant
Ocena: 7/10
Polub nas na Facebooku, TikToku i Instagramie.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.
Jedna uwaga do wpisu “Morderca z Whitechapel S04 (serial)”